limanbet limanbet bonus veren siteler bonus veren siteler bonus veren siteler istanbul evden eve nakliyat cappadocia green tour istanbul sex shop jojobet giriş jojobet casino siteleri holiganbet holiganbet istanbul evden eve nakliyat istanbul eşya depolama
'Ne Mutlu Türk'üm Diyene'
Yazarlar // 19 Mayıs 2022 Perşembe 02:51

İsmail BAŞARAN

“Mustafa Kemal Paşa 19 Mayıs 1919'da Samsun’a geldi. Bir süre çalıştıktan sonra kentin postanesine gitti. Görevli bulunan PTT memuru o günü söyle anlatıyor: Hava yağmurlu ve elektrikliydi. O zamanlar paratoner sistemi olmadığı için telleri toprağa vermiştim. Saat gece yarısına yaklaştığı bir anda kapıdaki nöbetçi koşa koşa geldi, bir haber verdi. Mustafa Kemal Paşa geliyor. O sırada, Mustafa Kemal Paşa tek odadan ibaret telgrafhaneye girdi. Ayağa kalktım.

— Buyurun Paşam.

— Derhal Havza ve Amasya ile görüşmem gerekiyor dedi.

— Hava elektrikli, telleri toprağa verdik, sizi görüştüremem!

— Bu, vatanın kurtuluşu ile ilgilidir. Muhakkak görüşeceğim, ya ölürüz, ya vatan kurtulur, dedi.

Ceketin cebinden ipek mendilini çıkarıp maniplenin üzerine koydu. Benim için telleri devreye sokmaktan başka yapacak bir şey kalmamıştı.

— “Sen ölürsen bende ölürüm” dedi.

Elimi bırakması için söylediğim ısrarlı sözlere aldırmadı, elimi uzun süre bırakmadı. Önce Havza’yı aradım. Derhal cevap geldi. Nöbetçi memur, Kemal Paşa’nın adamlarının emir beklediklerini söyledi. Paşa şifreli bir not verdi, yazdım. Gelen şifreli cevaba elimi bırakmadan baktı. Bir kâğıda çabucak şifreli bir şeyler yazdı. Havza’ya iletmemi söyledi. Amasya ile de istediği konuşmayı yaptı, sonra; “Oh çok şükür, şimdi vatan kurtuldu.” dedi ve maiyetiyle gitti.

Birden aptallaşmıştım. Oturduğum yerden kalkamadım. Mustafa Kemal Paşa hayatını ortaya koyan bir kişiydi. Fes kapmaya, mevki elde etmeye gelmiş biri olamazdı. O bir gerçek vatanseverdi, Atatürk’e hayranlığım yağmurlu bir gecede böyle başladı işte…”

Yukarıdaki sözler Ahmet Remzi Coşkuner’e ait. Sizi bilmem ancak ben Mustafa Kemal Atatürk’ü ne zaman sevmeye başladım biliyor musunuz? Söyleyeyim: “Ne mutlu Türküm diyene” cümlesinin ne anlama geldiğini öğrendiğim zaman…

DÜŞMANLIK HER DÖNEMDE VAR
Bugün 19 Mayıs 2022. “Ulusal Kurtuluş Savaşımızın başlangıç noktasında törenler yapılacak” diyememenin üzüntüsü içindeyim. Çünkü törenler, Mustafa Kemal Atatürk’ün Ulusal Kurtuluş Savaşı'nı başlatmak için Samsun’a ayak bastığı noktada yapılmayacak. Nedeni basit, Atatürk Düşmanları törenlerin yerini değiştirmek için Bandırma Vapurunun Samsun’da demirlediği Tütün İskelesini bile yaşatamadılar ve B:andırma Vapurunun benzerini yapıp sürgüne gönderdiler, Samsun’a çıkışın, ayak basışın yerini bile değiştirdiler.

Bunu yapan da yine AK Parti oldu yıllar önce. Türenler şimdi Atatürk’ün Samsun’a ayak bastığı yerde yapılamayacak ve bir limanın içine sıkıştırılacak.

Adnan Tanrıverdi’yi biliyor musunuz? Bilmeyenler için açıklayalım. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Başdanışmanlığını yapmıştı. İşte bu Adnan Tanrıverdi bir zamanlar yani başdanışman olduğu günlerde bir açıklama yapmıştı. "Kürtlere özerklik verilsin." "Eyalet sistemi kurulsun.", "Kemalizm anayasadan çıksın." Sayın Cumhurbaşkanının başdanışmanının böyle ifadeler kullandığı Türkiye’de Mustafa Kemal Atatürk’ün Ulusal Kurtuluş Savaşını başlatmak üzere Samsun’dan Anadolu’ya ayak bastığı noktada bugün törenler yapılacak. Orada bu vatanı savunurken can verenlerin yakınları olacağı gibi, Mustafa Kemal’e düşman olanların yakınları da olacaktır mutlaka.

 

GÜNÜN SÖZÜ

Söz, başarının gölgesidir.

 

19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramınız kutlu olsun