limanbet limanbet bonus veren siteler bonus veren siteler bonus veren siteler istanbul evden eve nakliyat cappadocia green tour istanbul sex shop jojobet giriş jojobet casino siteleri holiganbet holiganbet istanbul evden eve nakliyat istanbul eşya depolama
Gazeteci Tarafsız mı Olmalı?
Yazarlar // 18 Kasım 2022 Cuma 09:49

İsmail BAŞARAN

Profesyonel olarak 50 yıldan fazla zamandır yaptığım mesleğimin Samsun’da içinde bulunduğu durumu biraz irdelemek istedim. Öyle ya işimiz sadece karşı tarafı eleştirmek değil. Aynada kendimizi de görmemiz gerekir. Bunun için ise önce aynaya bakmamız şarttır.

Kentimizde gazeteciliği nasıl yansıtıyor bu sırlı cam? Bakıyorum da, Samsun’da gazeteciliği yapmak için kollarını sıvayanların, öncelikle patronaj katında çoğunlukla gazetecileri göremiyorum. Gazeteciler yerlerini sermayeye bırakmış durumdalar. Elinizde tutuğunuz bu gazeteyi hariç tutuyorum çünkü bu gazetede gazeteciler ve ekmeğini bundan kazananlar var.

Peki, sermaye neden gazete çıkarır? Herhalde kentindeki vatandaşların bilgilendirilmesi amacıyla değildir. Ya neden? Kısacası manipülasyon (hileli yönlendirme) için.  Yani gerçekler umurlarında bile değildir. Sermaye, okların kendilerine değmemesi için kalkan olarak kullanmaktadır medyayı. Yaygın ve yerel medyanın büyük bölümünün hileli yönlendirme için kullanılması durumunda, çalışan gazetecilerin de büyük bölümünün bu hileli yönlendirme içinde yer almadığı savunulabilir mi?

Seçimler yaklaşıyor. Milletvekili aday adayları ve adayları gündemde kalabilmek adına yerel basına değer verecektir. Hatta gazete kuracak olanlar da olabilir. Kimler aday adayı olacak kimler aday olmanın ve Merkez’e kendilerini hatırlatmanın ve makamın gözüne girmenin yollarını nasıl arayacaklar?

Gelelim sorumuza. Gazeteci tarafsız mı olmalı?

Gazeteci asla tarafsız olmamalı. Gazeteci taraf olmalı. Ancak yaşadığı ülkenin bayrağı, toprak bütünlüğü ve sınırlarının korunması adına, yaşadığı kentin insanlarının hayat standartlarının yükseltilmesi adına, insanların hileli yönlendirilmesinin önüne geçilmesi ve doğruları öğrenmeleri adına taraf olmalı.

DİPLOMASİ NEDİR?

Adamın biri Afrika'da safariye çıkarken yanına minik köpeğini de almış. Minik köpek; bir gün ormanda dolaşıp, kelebekleri kovalar, çiçekleri koklarken kaybolduğunu fark etmiş. Ne yapacağını düşünürken bir de bakmış ki karşıdan bir leopar geliyor ve belli ki günlük yiyeceğini arıyor.

"Şimdi başım dertte" diye düşünmüş minik köpek. Etrafına bakmış, yerde kemik parçalarını görmüş. Hemen arkasını leoparın geldiği yöne dönerek kemikleri yemeye başlamış, bu arada da arkadaki hareketi kestirmeye çalışıyormuş. Leopar tam saldıracakken minik köpek kendi kendine konuşmuş, "Ne kadar lezzetli bir leoparmış. Acaba etrafta bundan bir tane daha var mıdır ki?" diye sormuş. Bunu duyan leopar bir anda donup kalmış ve en yakındaki ağaca tırmanarak dalların arasına saklanmış. "Tam zamanında kurtardım yoksa bu köpeğe yem olacaktım" diye düşünmüş leopar.

Bütün bunlar olup biterken bir başka ağacın üstündeki bir maymun olanları izliyormuş. Bildiklerini kullanarak leopardan kurtulacağını düşünmüş. Leoparın yanına giderek neler olduğunu anlatmış. Leopar köpeğin yaptıklarına çok sinirlenmiş ve maymuna, "Atla sırtıma, gidip şunu yakalayalım" demiş. Ancak minik köpek neler olduğunu ve leoparın sırtında maymunla birlikte yaklaştığını fark etmiş. "Şimdi ne yapacağım" diye düşünürken kaçmaya teşebbüs etmemiş. Bunun yerine arkasını leoparın geldiği yöne dönerek, kemikleri yemeye devam etmiş. Leopar tam saldıracakken yine kendi kendine konuşmuş;

"Bu aptal maymun da nerede kaldı? Yarım saat önce bir leopar daha getirsin diye gönderdim, hala haber yok."

Diplomasi böyle bir şey işte...

Yapabiliyorsan; hızlı düşün, sakin ol, güçlü görün, düşmanını kendi silahı ile yen...

GÜNÜN SÖZÜ

Ya ümitsizsiniz. Ya da ümit sizsiniz. Ya çaresizsiniz. Ya da çare sizsiniz. (Behçet Necatigil)