limanbet limanbet bonus veren siteler bonus veren siteler bonus veren siteler istanbul evden eve nakliyat cappadocia green tour istanbul sex shop jojobet giriş jojobet casino siteleri holiganbet holiganbet istanbul evden eve nakliyat istanbul eşya depolama
Zam Sağanağı Sürüyor
Yazarlar // 4 Nisan 2022 Pazartesi 01:06

İsmail BAŞARAN

Elektriğe yine zam gelince çoğunuzun bildiği fıkra geldi aklıma. Ormanın birinde... Aslanlar toplanmış. "Yahu" demişler, "Hesapta kralız, açlıktan öleceğiz birader... Maymuna saldırsak, ağaca kaçıyor; fillere saldırsak, fazla büyük... Ceylanlar hızlı, yetişemiyoruz; kuşa dalsak, uçuyor; e balık yakalayacak halimiz de yok... Ne yapsak?

Bir tanesi "En iyisi, öküzlere saldıralım" demiş, "iri yarı görünüyorlar ancak ne pençeleri var, ne dişleri diş... Tam dişimize göre!" Olur mu? Olur. Hücum! Ama evdeki hesap çarşıya uymamış; öküz, öyle yabana atılacak hayvan değilmiş meğer... Organize oluyorlar, topluca savunma yapıyorlar, püskürtüyorlarmış. Aslanlar aç ne yapsak acaba diye düşünürken "Tilkiye danışalım" demişler.

Tilki "kolay" demiş, "beni, öküzlerin yaşadığı zengin otlakların prensi yapın, işinizi halledeyim..." kabul etmişler.

Tilki, elinde beyaz bayrakla öküzlere gitmiş, "saygıdeğer öküzler" demiş, "aslında aslanlar uysaldır, sizi de çok seviyorlar... Ama şu aranızdaki sarı öküz var ya, sarı öküz, işte sorun o... Görünce tahrik oluyorlar, canları çekiyor, verin şu sarı öküzü, kurtulun kardeşim, huzur içinde yaşayın!"

Öküz heyeti düşünmüş taşınmış, "bana dokunmayan yılan bin yaşasın" mantığıyla, vermişler sarı öküzü. Aslanlar da afiyetle yemiş. Bir gün, iki gün... Tilki gene gelmiş: "Bakın gördüğünüz gibi, saldırılar kesildi, mutlu mutlu yaşıyorsunuz" demiş ve eklemiş: "Ama şu benekli öküz var ya, benekli öküz, o burada olduğu sürece size rahat yüzü yok arkadaş, canları çekiyor, verin, kurtulun!"

Öküz heyeti düşünmüş, "otlağın selameti için" teslim etmiş benekli öküzü. Üç gün, dört gün... Tilki gene gelmiş.

Kuyruğu uzun olanı... Burnu beyaz olanı... Tombul olanı... Tek tek alıp, gitmiş. Otlak seyrelmiş. Aslanlar semirmiş.

Bir gün... Tilki gelmemiş! Gerek kalmamış çünkü. Direkt aslan gelmiş. "Hanginizi istiyorsam, canım hanginizi çekiyorsa, onu vereceksiniz, adamı hasta etmeyin" demiş.

Otların arasında tir tir titreyen, tek tük kalmış öküzler, "keşke sarı öküzü vermeseydik" demiş ancak, iş işten geçmiş. Ya böyle işte…

Ben öküz olduğum müddetçe elektriğe çok zam gelir daha… Doğalgaza da gelir zamlar, çarşı pazara da elbette. Akaryakıt ve de iğneden ipliğe zam geliyor. Ekmeğe, pideye, süte, donumuzun bezine, lastiğine zam geliyor.

 

GEREÇEKLER ACIDIR

Malumunuz kralı kandıran terziler aptalların göremeyeceği bir elbise dikmişler ve krala gerçekte olmayan elbiseyi giydirmişler.

Kral ortada bir elbise göremediği halde aptal olmamak için görüyormuş gibi davranmış. Kralın çevresindeki yönetici dalkavuklar da bir elbise göremedikleri halde don atlet ortalıkta dolaşan krala yeni elbisesinin çok yakıştığını ifade etmişler.

Günlerden bir gün kral selamlamak için halk arasında dolaşırken küçük bir çocuk "kral çıplak" diye bağırmış. Bayanlar ve de çok kıymetli baylar, şu gerçeği artık görün: Enflasyon tavan yaptı, daha da artar mı bilemem de artarsa bu işin içinden Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan TV’lere çıkıp açıklamalar yapıyor ancak o açıklamalar artık vatandaşın karnını doyurmuyor. Her ne kadar millet sesini tam olarak çıkarıyorsa da burnundan soluyor. Türkiye ekonomisi bağıra çağıra dip yapmış durumda. Bunu asla unutmayın. Millet elde kalem pazara gitmeden alabileceklerini yazıyor da pazara gidince hesap tutmuyor. Vatandaş artık Türkiye buradan nasıl kurtulur hesabını da yapmaktan vazgeçmiş halde, hatta İktidarın para politikalarını yönetenler ve yönlendirenler bile işin içinden çıkamaz duruma gelmişler. Maliye Bakanı bile vatandaştan gözlerini kaçırıyor, ya kendisine konuşmaması için talimat verildi Saraydan, ya da o da anladı yapılanların ve uygulamaların yanlış olduğunu.

 

GÜNÜN SÖZÜ

Vicdanımız yanılmaz bir yargıçtır, biz onu öldürmedikçe. (Balzac)