limanbet limanbet bonus veren siteler bonus veren siteler bonus veren siteler istanbul evden eve nakliyat cappadocia green tour istanbul sex shop jojobet giriş jojobet casino siteleri holiganbet holiganbet istanbul evden eve nakliyat istanbul eşya depolama
Seçim mi Geçim mi?
Yazarlar // 2 Eylül 2022 Cuma 07:46

İsmail BAŞARAN

CHP Samsun’da ilçe ve mahalleleri dolaşmak için yola çıktı, çünkü önümüzde seçim var. Gerçi Türkiye’de her iş olabilir birileri çıkıp seçimleri öne de alabilir seçimleri yapmayabilir de. Çünkü Türkiye’nin içindeki durumun seçimlere elvermediğini söylerler ve de halkı kendilerine inandırırlar.

İşbaşındaki iktidar oturduğu koltuğu kaybetmemek için seçimleri ileri bir tarihe öteleyebilir. Bunun önüne geçecek bir siyasi parti de yoktur. Eğer seçim yapılmaz ise kaos olabilir m, olabilir. Bunun için ortam hazırlanıyor, çünkü seçimleri yapılmaması işbaşındaki iktidarın işine gelebilir ve koltukta oturma süreleri uzayabilir. Bu da muhalefet ile iktidar arasındaki sürtüşmenin uzaması anlamı taşımaktadır.

Siyasi partiler seçim için gündem oluştururken vatandaş ise geçim derdinde. Gün geçtikte hayat pahalılığı ile açlık arasında debelenip duran vatandaş sesini de çıkarmaya başladı. İktidarın anlattıklarını az miktardaki yandaşların dışında kimse umursamıyor bile. Kısaca iktidar kendisi çalyor kendisi oynuyor. Vatandaş ise seçim derdinde olmadığı gibi geçimi unutamadıklarını sahada seslendirip duruyor. Samsun’da özellikle muhalefetteki partiler köyde ve kentte insanlarla daha çok içiçe oluyorlar. Kırsalda açlık kendisini daha çok hissettirirken CHP de bunu artık dillendiriyor.

Doğalgaz, elektrik ve akaryakıt fiyatlarının yükselmesi, iktidarın bu fiyatları yerinde tutamaması üreticiyi olumsuz etkilerken kırsalda özellikle iktidar milletvekillerinin neler anlatacağı merak konusu oluyor.

 

VİRA BİSMİLLAH

Balıkçılar yeni sezona başladı, tekneler denize indirildi balıkçılar kısmetlerinin peşine takıldı. Artık sezon bitene kadar deniz üstünde kalacaklar. Samsun’un Yakakent ilçesinde de balıkçılar denize açıldı kısaca bu sektörün insanları ekmeklerinin derdine ve arkasına takıldı. Balıkçıların avlanma sezonuna başlamasıyla birlikte mazot fiyatlarına gelen zamlar bu sektörde çalışan insanları kara kara düşündürüyor. Kışa sayılı günler kalırken doğal gaz fiyatlarına zam geldi. BOTAŞ'ın açıkladığı eylül ayı tarifesine göre, konutlarda kullanılan gazın fiyatı yüzde 20.4 oranında arttı. Bu oran elektrik üretimi yapan tesisler için yüzde 49.5, sanayi abonelerinde ise yüzde 50.8 oldu. Balıkçının mazotu da zamlandı, kısaca vatandaşın ucuz balık beklentisi de suya düştü. Mazot ve elektrik fiyatlarının artmasıyla hayat yaşanmaz duruma gelmeye başladı. Eğer bu zamlar böyle giderse artışlar muhalefetin işine yarayacak. Muhalefet sandık gelirken bu durumu seçmene anlatacak. Sadece balıkçı değil vatandaş da seçim sandığına giderken vira bismillah deyip iktidarı alaşağı indirmenin yolunu arayacak.

Samsun’un Yakakent ilçesinde gece çok güzeldi. Balıkçılar denize açıldı. Ancak yeteri kadar balık avlanamadı, birkaç kuyruk birkaç balık.  Palamut çok az, Balıkçı avının peşine düşerken vatandaş mazot fiyatlarının balık fiyatlarını yükselteceğini düşünüyor.

GÜNÜN SÖZÜ

Kaptanın ustalığı, deniz durgunken anlaşılır mı? (Lukianos)