limanbet limanbet bonus veren siteler bonus veren siteler bonus veren siteler istanbul evden eve nakliyat cappadocia green tour istanbul sex shop jojobet giriş jojobet casino siteleri holiganbet holiganbet istanbul evden eve nakliyat istanbul eşya depolama
Samsun İçin Kara Bir Gün
Yazarlar // 20 Ocak 2023 Cuma 11:55

İsmail BAŞARAN

Bugün 20 Ocak 2023.

1989 yılının 20 Ocak gününü hiç unutamıyorum, unutmam da mümkün değil. Yer yer, sulu karın yağdığı ıslak bir hava var Samsun’da. Samsun'da Hava ıslak, yer ıslak… 1989 yılının o kara günün unutmam mümkün değil. Sabah büroda toplanmışız günün planını yaparken bir acı haberle sarsıldık. Gelen acı bir haber sonrası Samsun’da tüm gözler ıslak… Büroda da bizim gözlerimiz ıslak.

20 Ocak 1989. Türk futbol tarihine Samsunspor kazasıyla düşen kara haber. O kara günü hiç unutmuyorum, yaşadığım süre içinde de unutmam ve unutabilmem mümkün değil.

Kazada teknik direktör Nuri Asan ile futbolcular Mete Adanır, Muzaffer Badalıoğlu, Zoran Tomic ve otobüs şoförü Asım Özkan yaşamını yitirdi. Karadeniz ekibi, bu kaza nedeniyle 1989 yılından itibaren kırmızı-beyazlı renklerine siyahı da ekledi.

Rahmetli Turgut Özal’ın emirleri doğrultusunda Samsunspor’a yüklüce bir maddi yardımda bulunulmuştu. O yardımla kazadan sonra Samsunspor yeniden yapılanmıştı. Transferler yapılmış Samsunspor bir sezon sonra yeniden Türkiye Birinci Lig’inde oynama hakkını elde etmişti.

Aradan yıllar geçti.

Samsunspor bugün, kazanın bile yapamadığını başaran iş bilir (!) yöneticilerinin sayesinde Süper Lig’de yok…

Bugün mezarı başında tören yapılacak olan Nuri Asan’ın ve diğer futbol şehitlerinin kemiklerinin sızladığını, oradaki törene katılanlar hissedebilecekler mi acaba? Ruhunuz şad olsun futbol şehitlerimiz… Bir başka konu da Semra Özal tarafından verilen çekler ne oldu hesabını kim verecek?

 

MARKET DENETİMLERİ

Samsun’da küçük esnaf denetleniyor da zincir marketler denetleniyor mu? Ben görmedim hiç zincir marketlerin denetlendiğini. Fiyatlar almış başını gidiyor. Bir hafta önceki fiyatlarla bir hafta sonraki fiyatlar birbirini tutmuyorlar. Mahalledeki bakkalı denetleyen zabıtalar zincir marketlere girebiliyorlar mı? Hiç görmedim büyük marketlerde zabıta memurlarını.

Fiyatlardaki bu oynamaların önüne geçebilmek bir vatandaşların elinde. Sürekli etiket değiştiren Zincir markete fiyatlarını bir ölçüde tutabilmek bir vatandaşın elindedir. Bir daha gitmez isek müşteri sayıları azaldığında fiyatları da düşürmek zorunda kalacaklardır. Kısacası denetimleri zabıtalara bırakmak yerine biz vatandaşlar etiketlere bakıp çıkarsak dışarı o fiyatlar mutlaka düşecektir.

 

BAŞKAN SAT ŞU ARABAYI

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir aldığı arabayla gündemde kalmayı başarıyor. Oysa yaptığı hizmetlerle gündemde kalmalı Büyükşehir Belediye Başkanları. Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Demir de hizmetleriyle gündemde kalmalıdır. Aldığı araçlar vatandaşın hizmet için verdiği paralardır. Bu harcamaların hesaplarını nasıl verecektir?

 

GÜNÜN SÖZÜ

Arkasında düşmanı hisseden önündeki ile savaşamaz. (Cengiz Han )