limanbet limanbet bonus veren siteler bonus veren siteler bonus veren siteler istanbul evden eve nakliyat cappadocia green tour istanbul sex shop jojobet giriş jojobet casino siteleri holiganbet holiganbet istanbul evden eve nakliyat istanbul eşya depolama
Kafamıza Pisleyen Martı
Yazarlar // 30 Aralık 2021 Perşembe 13:56

İsmail BAŞARAN

Temel ve İdris sahilde gezinirken Temel'in kafasına martı pislemiş. Temel, İdris’e mendili olup olmadığını sormuş. Temel’in yanıtı ilginç olmuş: Var da, ne yapacaksın, martı çoktan uzaklaştı. 20 yıldır yukarıdan bakan ve kafamıza pisleyenleri göremiyoruz ve uzaklaştıramıyoruz, kısacası martı kadar olamıyoruz. Martıyı uzaklaştıramadığımız bir tarafa artık kuşlara bile darı ve simit atamıyoruz.

İşte Türkiye’nin ve insanlarımızın geldiği durum bu, k bizleri kuşlara yardım edemeyen bir parça simit atmamızı engelleyen gelir seviyesine düşüren iktidar buna seviniyor mu? Elbette seviniyor bu soruyu sormak bile artık abes hale geldi. Martı neden uçup gitmiyor? Çünkü martı bir kuştur dolayısıyla kuş beyinlidir. Yerde elimizden yer havalanınca da kafamıza pisler. Bu nedenle en kısa zamanda ya yerimizi değiştireceğiz ya da kafamıza pislemekten vazgeçmeyen martıdan kurtulacağız.

MARKETLER VE DENETİM
Marketlerde denetim yapılıyormuş, geçiniz bunları. Tamam denetim yapılıyor ve ceza bile uygulanıyor da bana bir faydasını henüz örmedim. Market ceza yiyince fiyatlar düşecek mi sanıyor iktidar. Bu cezalar bile önümüzdeki günlerde vatandaş olarak benim cebimdeki parayı eksiltecek.

Kısaca zincir marketlerin sahipleri değil de fiyat artışlarından fakirleşecek olan yine vatandaş olacak ve bu döngü günden güne de artarak sürecek. O nedenle zincir marketleri boykot etmekten başka çaremiz kalmadı, eğer bu marketleri boykot edersek ve mahalle veya sokağımızdaki bakkala yönelirsek hem veresiye alabilmek şansımız olacak hem de bu mahallemizin veya sokağımızın insanı hayatını sürdürebilmek olanağı bulacaktır.

Denetime karşı değilim, tamam da üretimin olmadığı ve tüketime dayalı ekonomi sürdürüldüğü Türkiye’de fiyatların nasıl düşürüleceği de bilinmiyor. Önce ülkemizde üretim desteklenecek sonra bulguru veya pirinci ucuz almamız sağlanacaktır. Gübreye fahiş zam yapanlar, üretimi geriletenler bu kadar hesabı yapamıyorlar mı yoksa ithalatçılarla ortak mı hareket ediyorlar?

Böyle bir ortaklık kurulduğuna inanmak istemiyorum, çünkü biliyorum ki İktidar Vatandaşını mutlaka düşünüyor. Doları üç günde nasıl düşürdülerse marketlerdeki fiyatları da düşüneceklerdir. Eldeki sihirli değneklerle fiyatların inmesiyle birlikte İktidarın görev süresinin uzaması mümkündür aksi halde “Yolcudur Abbas, bağlasan da durmaz” sözü gerçek olacaktır.


SAHTE İÇKİ İMALATI

Samsun Güvenlik birimleri son zamanlarda sahte içki üretimi konusundaki denetimlerini sıklaştırdı. Bunun sonucu olarak da sahte içkiler ele geçirildi ve yok edildi, yapanlar da savcılığa sevk edildi. Bu kadar çalışma yeterli mi?

Elbette değil, ya içki yasaklanacak ya da alkolden alınan vergi düşürülüp vatandaş rahatlatılacaktır. İsteyen içsin istemeyen içmesin. Bir taraftan alkol imalatını yasal olmaktan çıkaracaksınız bir taraftan da yurda yabancı ülkelerden deniz veya karayoluyla gelen ürünlerin denetimlerini gerektiği kadar önleyemeyecek ve satılmasını tamamen ortadan kaldıramayacaksınız. Merak ediyorum alkol ve sigara satışlarından elde edilen vergi bütçenin yüzde kaçını oluşturuyor?


GÜNÜN SÖZÜ

İyi dostu olanın aynaya gereksinimi yoktur. (Mevlana)