bonus veren siteler bonus veren siteler bonus veren siteler istanbul evden eve nakliyat cappadocia green tour istanbul sex shop
İşin Suyu Çıktı
Yazarlar // 13 Ekim 2022 Perşembe 01:07

İsmail BAŞARAN

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir’in yanıtlaması için bir soru soruyorum. Soruyu da sadece kendim için değil Samsun halkı adına soruyorum: Kentte içme suyuna yüzde 25 zam, sayaç okuma bedeline ise yüzde 150 zam nasıl ve neden yapıyorsunuz?

Su sadece içmek için kullanılmıyor. İnsanlar yıkanıyorlar ve temizleniyorlar. Siz bu zamları yapmayı sürdürdüğünüz takdirde vatandaş artık abdest almak için yıkanacak ve su harcayacak dönemi geçmiş durumda. Ne istiyorsunuz, vatandaş yıkanmasın temizlenmesin ve teyemmüm mü etsin?

Ayıp yaptığınız, ayıp. İnsanları temizlenmeden sokağa çıkmaya mecbur bırakıyorsunuz. AK Partili Büyükşehir Belediye Başkanısınız, partiniz temizlikten bahseder de siz vatandaş abdest almadan sokağa çıksın diye mi bu kadar zam yapıyorsunuz?

Suya yapılan zam bir tarafa bir de sayaç okuma bedeli var. Bir belediye sayaç okuma bedeline yüzde 150 zam yapıyorsa vatandaşını düşünmüyordur. Bunu yapan da AK Partili belediyedir. Bu uygulamadan yola çıkınca vatandaşın düşünülmediği aşikârdır.

Bugün vatandaşını düşünmeyen belediyeyi ve bu belediyenin bağlı olduğu iktidarı vatandaş neden düşünsün? Vatandaşın düşünmediği ve y vermediği iktidar değişir. Böyle olunca da Samsun’da bunun sorumlusu kim olacak? Bu sorunun yanıtı kolay elbet, tek sorumlu Samsun Büyükşehir Belediyesi ve bu belediyeyi yönetenler olacaktır. Belediyeyi yöneten sadece başkan değildir, bir de meclis vardır elbet. Samsun Büyükşehir Belediye Meclisi üyeleri sadece parmak mı kaldırıp indiriyorlar? Parti Genel Merkezi eğer hesap soracaksa seçim öncesi Başkan ve Meclis üyeleri de hesap vermeye hazır olmalıdırlar.

 

SAMSUN’DAKİ YABANCILAR

Seçim vakti yaklaşırken Türkiye’deki yabancıların oy kullanıp kullanamayacakları henüz netlik kazanmadı. Buradan hareketle soralım: Samsun’da kaç yabancı var ve bu yabancılar sandıklara gidip oy kullanabilecekler mi?

Bunu nasıl öğreneceğim diye düşünürken muhtarlığa gidip bizim evde kaç kişinin ikamet ettiğini öğrenmem gerektiği açıklandı.

Nasıl yapacağım bunu? Ben Muhtarlığa gidecek ve evimde kaç kişi oturduğunu öğreneceğim önce sonra varsa tanımadığım birileri kayıttan düşüreceğim. Benim yapacağımı sizler de yapın ve muhtarlıklarınıza gidip evinizde kaç nüfusun barındığını öğrenin.

Samsun’da kaç yabancı yaşıyor, bunu bilen var mı? Belediyeler ve devletin kurumları bu rakamın gerçeğini biliyorlar mı? Bu sorunun yanıtını kim verecek, kimse veremiyor. Eğer seçim zamanı bu kişiler oy verirlerse işte o zaman yandı Türkiye. Samsun Valiliğine bir soru: Samsun’da kaç yabancı insan var ve nerelerde barınıyorlar?

GÜNÜN SÖZÜ

Ayakkabılarım olmadığı için üzülürdüm, ta ki sokakta ayakları olmayan adamı görene kadar. (Balzac)