bonus veren siteler bonus veren siteler bonus veren siteler evden eve nakliyat cappadocia green tour
Hizmete İsim Vermek
Yazarlar // 20 Ağustos 2022 Cumartesi 16:29

İsmail BAŞARAN

 

Laf lafı açar derler ya. Biz de bu deyişi konu konuyu açar şekline dönüştürelim ve yapılacak yeni hizmetlere verilecek isimlerle ilgili eskiden verilen isimlere gidelim. Samsun’da uzun süre Belediye Başkanlığı görevinde bulunan Kemal Vehbi Gül, bulvarı açtığında, bu bulvara kendi adı verilmişti. Kemal Vehbi Gül Bulvarı olmuştu. At kaçmış torba düşmüştü adeta.

Vay efendim insan yaşarken adı hizmete verilir miymiş?

12 Eylül Askeri Darbesi’nden sonra ilk iş olarak bu bulvarın adı değiştirildi. Kemal Vehbi Gül Bulvarı’nın adı Yüzüncü Yıl Bulvarı yapılıverdi. Aradan geçen yıllar ve bu isim değişikliği, bulvarın Kemal Vehbi Gül tarafından açıldığını unutturamadı.

O zaman bulvarın adının değişmesi için yani “İnsan yaşarken hizmete adı verilmemeli” diyenler şimdi ne yapıyor? Yaşamıyorlar mı? Büyük bölümü yaşıyor. Yaşıyor da Samsun’da yaptırılan yeni Otogar’ın adının Yusuf Ziya Yılmaz olmasına seslerini bile çıkarmıyor. Hizmeti yapanın adının verilmesinden yanayım. Şimdi Samsun’da hizmet yapılıyor mu? Evet, mi hayır, mı? Yapılan hizmet mi sizce, daha önce yapılan yerleri bozup yeniden yapmak hizmetse yine hizmet yapılıyor demektir. Bana göre bunun adı hizmet değildir yandaşa koltuk çıkmaktır.  Yüzüncü Yıl Bulvarı’na Kemal Vehbi Gül adını veremeyenler yeni yapılan veya yapılacak olan hizmetlere kendi isimlerini veriyorlarsa doğru yapmıyorlar. Bunlardan birisi de Otogara verilen isimdir. Otogarı yıkacak yenisini yapacaksın sonra da adını vereceksin. O binaya da tepeden bakınca İsrail’in yıldızını göreceğimize başka bir yıldız görebilirdiniz sanırım.

 

KAÇAK ÇALIŞAN VAR MI?

Samsun’un çeşitli yerlerinde, ilçelerde il merkezinde ne kadar yabancı oturduğundan haberimiz var mı? Valilik bu konuda herhangi bir açıklama yapıyor mu, yoksa Samsundaki yabancı çalışanların sayıları vatandaştan gizleniyor mu?

Herhangi bir işyerinde kaçak çalışan var mı bilmiyorum da kendine işyeri açan ve kaçak çalışan çok insan vardır. Yabancılar Türkiye’de ve Samsun’da kaçak çalışıyorlar çevremizde sıkça görülüyor.

Samsun Valiliği bu konuda herhangi bir araştırma yaptı mı Samsun’da kaçak çalışan var mı varsa ne kadar var bu soruların yanıtlarını bir an önce vatandaşa bildirmek gerekir. Vali Bey açıklayıver şu rakamları da vatandaş rahat etsin. Kimim kimin ekmeğini yediğini buna kimlerin göz yumduğunu da görelim.

 

BELEDİYELERİN BORÇLARI

Samsun’da önemli bir başka konu da hangi belediyenin ne kadar borcu olduğudur. Başka Büyükşehir Belediyesi olmak üzere merkezdeki ve ilçe belediyelerinin ne kadar borçları var, bu borçlar nerelere yapıldı ve kaç liradır. Borçların ödenmesi vatandaşın sırtına mı yüklenmiştir. Vatandaştan alınan vergilerle mi belediyelerin borçları ödenecektir? Bir başka konu da Belediyelerde kaç personel nerelerde çalışmaktadır, örneğin Belediyelerin Tanıtım ve medya kollarında kaçar kişi çalışmakta bunlar ne iş yapmakta ve Belediyelere kaç liraya malolamaktadır?

Belediyelerin bu harcamaları mutlaka açıklanmalı ve vatandaş parasının ve vergisinin nerelere kimlere harcandığını öğrenmelidir.

 

GÜNÜN SÖZÜ

Silginiz kaleminizden önce bitiyorsa; yanlışınız çok demektir.