bonus veren siteler bonus veren siteler bonus veren siteler istanbul evden eve nakliyat cappadocia green tour istanbul sex shop
Gelecek Çalışarak Kazanılır
Yazarlar // 6 Eylül 2022 Salı 19:53

İsmail BAŞARAN

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan hafta sonunda Samsun’daydı. Burada Çarşamba Belediyesi tarafından "F4 tipi savaş uçağı" yerleştirilen 'Bilim Parkı'nın açılışını gerçekleştirdi. Açılış sırasında Başkan Halit Doğan da yaptığı konuşmada "Çarşamba'nın geleceğine kalıcı izler bırakmayı hedefliyoruz" dedi.

Samsun’un durumu işte bu… Böyle işlerle uğraşan Samsun ilinin gelişimini tamamlamasının mümkün olmadığını söylemek mümkün. Samsun’da Sayın Cumhurbaşkanı’nın da katıldığı açılışlar yapıldı. Biz böyleyiz işte, üretime değil de desinlere veririz geleceğimizi.  Sayın Cumhurbaşkanı’nın Samsun’a geldiğinde park açmak yerine fabrika açılışı yapmasını beklerdim doğrusu. Ki o fabrikada üretim yapılacak insanlar ekmeklerini kazanacak.

Sancak Türkiye’de olduğu gibi Samsun’da da böyle olmadı açılış üretime dayalı tesis için değil park için yapıldı. Ülkelerin gelecekleri üretimlerine göre belirlenir. İllerin gelecekleri de öyle, ancak Samsun’un geleceği hiç de olumlu görünmüyor. Sayın Cumhurbaşkanı Samsunda park yerine fabrika açmalıydı. O fabrikada insanlar iş bulmalı aileler ekmeklerini yiyecekleri parayı kazanmalı ve ülke ekonomisine katkıda bulunmalıdır.

Ülkeler, insanların çalışmasıyla üretmesiyle büyür. Çalışmayıp açılışı yapılan parkta sadece yatanların poposu büyür.

 

PARA NASIL KAZANILIR?

New York'ta bir bankanın önünde duran son model Rolls Royce otomobilden inen adam, hızlı adımlarla bankaya girdi ve önüne çıkan ilk görevliye, bireysel kredi için başvuruda bulunmak istediğini söyledi.

Görevli onu, müşteri temsilcisine götürdü. Adam, çok acele bir is için Avrupa’ya gitmek zorunda olduğunu ve bu nedenle bir hafta vadeli beş bin dolar krediye gereksinim duyduğunu söyledi. Müşteri temsilcisi kısa bir araştırma yaptıktan sonra döndü. Ticari ve mali sicilinizi inceledik. Bu krediyi almanız için bir engeliniz yok dedi ve ekledi:

Fakat bir konuyu belirtmeliyiz. Bizim Bankamızla daha önce hiç çalışmamışsınız. Banka olarak sizi resmen tanımıyoruz. Bu nedenle, söz konusu krediyi verebilmemiz için karşılığında sizden bir teminat almak  zorundayız.

Adam cebinden Rolls Royce’un anahtarını çıkardı, bankanın müşteri temsilcisine uzattı; çok acelem var, uçağa yetişeceğim dedi. Kapıdaki Rolls Royce’umu teminat olarak alabilirsiniz.

Kredi işlemleri çok hızlı bir biçimde tamamlandı. Banka Rolls Royce otomobili bankanın garajına çektiler, adama da beş bin dolar krediyi verdiler.

Müşteri temsilcisi, kişisel merakını gidermek için bir hafta boyunca özel bir araştırma yaptı ve bankalarının bu yeni müşterisinin çok büyük bir işadamı ve çok büyük bir servet sahibi olduğunu öğrendi. Bir hafta sonra adam yeniden gelip, borcunun ana parası beş bin dolarla, bir haftalık faizi dokuz buçuk doları ödedikten sonra, müşteri temsilcisi bir türlü yenemediği merakının dürtüsüyle sordu:

Çok büyük bir iş adamı ve çok büyük bir servetin sahibi olduğunuzu öğrendim. Yalnızca kişisel merakımdan soruyorum. Lütfen söyler misiniz, sizin için çok küçük bir miktar olan beş bin dolarlık krediye neden gereksinim duydunuz?

Adam hafifçe gülümsedi: Siz de bana lütfen söyler misiniz? Böyle lüks bir otomobili, New York’ta hangi kapalı garaja, bir hafta boyunca Dokuz buçuk dolara bırakabilirsiniz?

Bu hikayeden anladığınız ders nedir bilmem de benim öğrendiğim, para kazanmak sadece çalışma ve hırsla olmaz, zeka da gerekir..

 

TÜRKİYE UÇUŞA GEÇİYOR

Konuştuğum bazı sanayiciler elektrik fiyatlarının artmasının üretim maliyetlerini olumsuz etkileyeceğine dikkat çekti. Bu ne demek biliyor musunuz? Alacağınız ürünlerin fiyatlarının artması demek.

Girdi fiyatların sürekli artmasına rağmen nasıl oluyor da enflasyon yükselmiyor bir türlü anlamıyorum. Siz anlıyor musunuz? Anlamıyorsanız elektriklerimizi söndürün. Sigaraları zaten söndürdünüz.

Pazara ateş düştü fiyatlar yükseldi, dolayısıyla kemerleri de sıktınız… Ne yapmak üzere olduğunu anlamadınız mı halen?

Uçuşa geçiyorsunuz, uçuşa…

 

GÜNÜN SÖZÜ

Bir yerde küçük insanların büyük gölgeleri oluşuyorsa o yerde güneş batıyor demektir. (Çin atasözü)