bonus veren siteler bonus veren siteler bonus veren siteler istanbul evden eve nakliyat cappadocia green tour istanbul sex shop
Denetimler Neden Azaldı
Yazarlar // 25 Kasım 2022 Cuma 22:10

İsmail BAŞARAN

Artık seçim sıkça konuşulmaya başlandı. Sanırım bu nedenle de Belediyelerin zabıtalarının sokaklarda denetimleri sıklaştırması ancak ceza yazılmalarının azalması seçimin ayak seslerini hissettiriyor. Cadde ve sokaklarda seçimin yaklaştığının göstergesi de seyyarların gittikçe artan hâkimiyeti. O kadar ki artık yayalar özellikle bazı bölgelerde yolda yürüyemez duruma geliyorlar. Zabıtaların denetimleri sıklaştırma yerine azaltmaları aklıma sorular getiriyor. Bunlardan birisi de, bu günden denetimleri savsaklamaya başlayan belediyeler seçin yaklaştıkça ne yapacaklar? Şunun şurasında ne kaldı ki, bir yıldan az bir zaman var sandığın başına gitmeye.

Eğer bu denetimler azalırsa arabayı eline alan sokağa çıkacak gibi geliyor bana. Her köşe başı tutulacak, ekmek de önümüzdeki günlerden itibaren aslanın ağzında değil sokak başlarında olacak. Denetimlerin azalmasının altında Merkezi hükümetin özellikle kendi belediyelerine bu yolda talimat vermesi mi var?

ŞİMDİ DE BERBERLER

Tıraş olmaya gittiğim berberlerde fiyatların yükselmekte olduğunu görünce “adamlar da haklı birader” diyorum. Hakikaten haklılar, su elektrik öyle artmış ki esnafın da yapacağı bir şey yok. Evde tıraş olmayı düşünceniz elektrikli makine ile elektrik yakacaksınız, jiletle tıraş olsanız jilet ve köpük, sabun fiyatlar günden güne artıyor. Dükkân kiraları, çalışanların paraları, tıraş olurken dinliyorsunuz berberi öyle bir dertliler ki, usturayı sallarken kızmasın diye fazla üstüne de gidemiyorsunuz.

Bayan berberleri de fiyatları günden güne yükseltiyorlar. Haliyle yapacaklar onların da girdi fiyatları sürekli artıyor.

Bütün bu zamların azalması için vatandaşın ne yapması gerekiyor? Önce sesini iktidara duyurması artık zamların canlarını büyük ölçüde yaktığını anlatması gerekiyor. Şu günden itibaren yapılacak aktarımlar seçimin yaklaşması nedeniyle ciddiye alınacaktır. Vatandaş olarak hiçbirimizin seçimden sonrası için iktidar tarafından verilecek sözlere inanmamamız gerekiyor. Hatta “Elinizden tutan mı vardı neden indirim yapmadınız elektrik, doğalgaz ve su fiyatlarında diye sorma hakkımızı kullanıp seçimleri işaret etmemiş şart oldu da zaman geçiyor artık.

GÜNÜN SÖZÜ

Öylesine ciddiye alacaksın ki yaşamayı, yetmişinde bile mesela zeytin dikeceksin. (Nazım Hikmet)