bonus veren siteler bonus veren siteler bonus veren siteler istanbul evden eve nakliyat cappadocia green tour istanbul sex shop
Gebeliğin ilk üç ayı nasıl geçirilmeli?
SAĞLIK // 18 Ağustos 2022 Perşembe 11:37 // Güncelleme: 18 Ağustos 2022 Perşembe 11:37

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Abdullah Kurhan, gebeliğin üçer aylık dönemleri hakkında önemli bilgiler verdi.

Gebeliğin ilk üç ayı nasıl geçirilmeli?
Samsun Büyük Anadolu Hastaneleri doktorlarından Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Abdullah Kurhan, gebeliği 14 haftalık olarak üç periyoda ayırıldığını belirterek, "Gebeliğin ilk 14.haftasına birinci trimester yani gebeliğin ilk üç ayı denilmektedir. Adet gecikmesi ile başlayan gebelik sürecinin hesaplanması son adet tarihin ilk günü baz alınarak yapılır. Gebelik süreci o ay olgunlaşan yumurtaların yaşının hesaplanmasıdır." dedi.

Gebelik testi ve gebelik teşhisi nasıl konulur?

Op. Dr. Abdullah Kurhan, "Gebelik testi kan ve idrar yapılabileceği gibi gebeliğin 5. haftasının  geçmesi ile beraber ultrasonografik olarak gebelik kesesinin görülmesi biz hekimlere gebelik teşhisi koydurur.  İlk 14 haftada vücut değişiklikleri olarak, karşılaşılan  en sık şikayetler  ilk olarak genel vücutta yorgunluk, halsizlik, bulantı, kusma, uyuma, gibi şikayetlerdir. Beraberinde vajinal kanama olması adet olacakmış gibi ortaya çıkan karın ve kasık ağrısı da bu haftalarda  ortaya çıkabilecek tipik bulgulardandır. Bu bulguların bazıları gebelik hormonlarının vücutta artmasına bağlı olarak ortaya çıkacağı gibi bazısında gebeliğin rahim içerisindeki yerleşmesi ile beraber ortaya çıkan durumun kendisidir.
İlk 10 haftada karşımıza çıkan düşük ve düşük tehdidi durumu bu haftalarda en sık karşılaşılan problemlerin başında gelmektedir. Özellikle sık ve şiddeti arta ağrı ve yoğun kanama ile beraber ilerleyen durumlarda hastaların düşük yapmaları çok yüksektir.

Anne adayları kötü alışkanlıklarından uzak durmalı

Gebeliğin ilk 14 haftasında ideal kilo alımı 1 ila 2 arasındadır. Özellikle bu haftalarda gebelerin çok yoğun kaloriye  ihtiyacı olmadığın için beslenmeleri konusunda vitamin, mineral, protein ve değerli karbonhidratlar ağırlıklı besinler önermekteyiz. Herhangi bir fiziksel kısıtlama bu ilk 14 haftada önermemekteyiz. Özellikle gebeliğin ilk 6- 8 haftası dış etkenlere maruz kaldığı takdirde ortaya  bazı problemler çıkmaktadır. Dolayısıyla gebelerin bu haftalarda kötü alışkanlıklardan uzak durmaları akılcı  ilaç kullanmaları ve radyasyondan uzak durmalarını önermekteyiz.

İlk muayene ne zaman olmalı?

İlk 3 ay için kullanılacak ilaçları düşünüldüğü zaman günlük 400 mikrogram folikasit  gebeliğin istenmesinden 3 ay önce başlanmalı ve  gebeliğin ilk 3 ayı yani ilk 12 haftası kullanılmasını sıklıkla önermekteyiz. Gebelerin ilk trimester de ki  yani ilk 3 ayındaki muayene zamanlaması düşünecek olursak ilk muayene 6 ila 7 haftaları arasında olmalıdır. 6 ve 7 hafta olmasının sebebi hem gebelik kesesinin oluşmuş olması hem  çocuğun kalp atışını bu haftalarda seçilebilecek olması ötürüdür.

Gebeliğin ilk vizitinde rutin kan testleri idrar testleri istenmeli herhangi bir kronik hastalık taşıyıcılığı da varsa ilgili bölümlere konsültasyon yaparak risk analizi yapılmalıdır.
Bu haftalar arasında yapılacak testleri düşündüğümüz zaman 10 ila 14 haftalar arasında ikili tarama testi hakkında gebeler bilgilendirilmeli  isteyen gebelere bu test uygulanmalıdır. " diyerek sözlerine son verdi.