Olimpiyatlar ve Seyyar Satıcılar
Yazarlar // 19 Temmuz 2017 Çarşamba 10:24

İsmail BAŞARAN

Bu şehirde bir dönem o kadar fazla seyyar satıcı vardı ki bunların yerleşik olmaları ve sokakların kurtarılmaları adına büyük bir yanlış yapıldı. Kim yaptıysa yaptı o yanlışı ve seyyarlar “yabancılar pazarı” adı altında yerleşik duruma getirildi, sonra da bildiğiniz ve de gördüğünüz gibi bir yanlış daha yapılıp kentin en mükemmel yerinde, hem de kıyı kenar çizgisine aykırı bir şekilde Pazar oluşturuldu. Peki, seyyar sorunu çözüldü mü? Hayır. Acaba belediye başkanları büyüğü küçüğü her biri bu kentin sokaklarında akşam saat 17.00’den sonra yaya olarak gezip köşe başlarını görüyorlar mı? Görüyorlarsa seyyarları da görüyorlardır. Oralardan kaldırmıyorlarsa o seyyarları, bu işe destek veriyorlar anlamımı çıkaracağız bu işten? Yoksa topu zabıtaların üzerine mi atıyorlar??? Bugün de bu seyyar durumu aynen dünkü gibi sürüyor. Hem de Samsun’u Dünya’ya tanıtıyoruz denilen Olimpiyatların yapıldığı anda. Şehrin her yanı yabancılarla dolu… Bu yabancıların ilk gözüne çarpan da sokaklardaki seyyarlar. Gerçi hangi ülkeden gelmiş olurlarsa olsunlar, geldikleri yerlerde de böyle pazarlardan alış veriş yapanlar vardır ya. Hiç olmazsa olimpiyatlar yapılırken, ilin neredeyse tamamı yabancı konuklarımızla dolup taşarken kaldırılamaz mı veya bir çeki düzen verilemez mi bu işe? Hiç olmazsa Olimpiyatlar Samsun adına bir de bu işe yaradı deriz sonunda.

 

OLİMPİYATLARIN KAZANDIRDIKLARI

Olimpiyatlar başladı. Şehir yabancı ve yerli sporseverler tarafından dolduruldu. Samsun doğası ve tarihiyle, güzellikleriyle bütün Dünya’ya gösterilecek. Hem Türkiye için hem de Samsun için bulunmaz bir fırsat bu. Bu nedenle de öncelikle Samsun Milletvekili Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç’a teşekkür etmek boyun borcudur. Samsun olimpiyatlar nedeniyle çeşitli spor aktivitelerinin yapılabileceği bir il durumuna gelmiştir. Olimpiyatların sona ermesinden sonra da bu tesislerin verimli bir şekilde kullanımının sağlanması gerekmektedir. Kazanmak zordur, uğraş ve emek ister. Kaybetmek ise çok kolaydır. Bir anlık rehavet, kaybetmenin başlangıcıdır. Yarışlarda bir kural vardır. Start çizgisinden çıkılır, son çizgiye gelindiğinde önemli olan bundan sonraki yarışlarda çıtayı yükseltebilmektir. Samsun, Olimpiyatlarla çıtayı yükseltmiştir. Şimdi ise o çıtayı daha yukarı çıkarmak kalmıştır.

 

GÜLER YÜZLÜ OLALIM

Olimpiyatlar nedeniyle pek fazla eleştirmek istemiyor ve hep olumlu bakmak istiyorum. Çünkü yapılan yayınlar ve çıkan haberler olumlu veya olumsuz gelen konuklar tarafından ülkelerine taşınacaktır. Türkiye ve Samsun adına artı veya eksi düşünceler oluşacaktır. Bunun için sadece ilgililer değil Samsun halkı olarak hepimize düşen görev vardır. Sporcular ve yakınlarına güler yüzle yaklaşmak, konuşmalarımızı dille veya lisanlarıyla değilse bile güler yüzümüzle göstermek olmalıdır.

 

GÜNÜN SÖZÜ

Gelişmeyi isteyenler, gelişmenin çetin yönlerini de düşünmelidirler. Carl Juckmayer.