Ne Mutlu Türk'üm Diyene
Yazarlar // 19 Mayıs 2020 Salı 00:09

İsmail BAŞARAN

Mustafa Kemal Paşa 19 Mayıs 1919'da Samsun’a geldi. Bir süre çalıştıktan sonra kentin postanesine gitti. Görevli bulunan PTT memuru o günü söyle anlatıyor:

Hava yağmurlu ve elektrikliydi. O zamanlar paratoner sistemi olmadığı için telleri toprağa vermiştim. Saat gece yarısına yaklaştığı bir anda kapıdaki nöbetçi koşarak geldi, bir haber verdi. Mustafa Kemal Paşa geliyor. O sırada, Mustafa Kemal Paşa tek odadan ibaret telgrafhaneye girdi. Ayağa kalktım.

Buyurun Paşam.

Derhal Havza ve Amasya ile görüşmem gerekiyor, dedi.

Hava elektrikli, telleri toprağa verdik, sizi görüştüremem!

Bu, vatanın kurtuluşu ile ilgilidir. Muhakkak görüşeceğim, ya ölürüz, ya vatan kurtulur, dedi.

Ceketin cebinden ipek mendilini çıkarıp maniplenin üzerine koydu. Benim için telleri devreye sokmaktan başka yapacak bir şey kalmamıştı.

“Sen ölürsen ben de ölürüm” dedi.

Elimi bırakması için söylediğim ısrarlı sözlere aldırmadı, elimi uzun süre bırakmadı. Önce Havza’yı aradım. Derhal cevap geldi. Nöbetçi memur, Kemal Paşa’nın adamlarının emir beklediklerini söyledi. Paşa şifreli bir not verdi, yazdım. Gelen şifreli cevaba elimi bırakmadan baktı. Bir kâğıda çabucak şifreli bir şeyler yazdı. Havza’ya iletmemi söyledi. Amasya ile de istediği konuşmayı yaptı, sonra; “Oh çok şükür, şimdi vatan kurtuldu” dedi ve maiyetiyle gitti.

Birden aptallaşmıştım. Oturduğum yerden kalkamadım. Mustafa Kemal Paşa hayatını ortaya koyan bir kişiydi. Fes kapmaya, mevki elde etmeye gelmiş biri olamazdı. O bir gerçek vatanseverdi, Atatürk’e hayranlığım yağmurlu bir gecede böyle başladı işte…

Yakarıdaki sözler Ahmet Remzi Coşkuner’e ait. Sizi bilmem ancak ben Mustafa Kemal Atatürk’ü ne zaman sevmeye başladım biliyor musunuz?

Söyleyeyim: “Ne mutlu Türk’üm diyene” cümlesinin ne anlama geldiğini öğrendiğim zaman…

Bu yıl, yani Bandırma Vapuru’nun Samsun’a geldiğinin 101’inci yıldönümünde o vapur yine geldi Samsun’a. Törensiz geldi, salgın nedeniyle tören yapılmadı. Oysa Türkiye’nin birçok yerinde AVM’ler açık ve salgın kimsenin umurunda değil. AVM’lerin açılmasını serbest bırakan otorite Atatürk’ün Samsun’a gelişi törenlerine izin vermedi. İnsanların sağlığını mı düşündüler yoksa Atatürk’e kızdıkları için mi yaptılar bilmiyorum. Eğer Atatürk’e vatanı kurtardığı için kızanlar varsa ben de şahsen onlara kızıyorum.

GÜNÜN SÖZÜ

Her fert istediğini düşünmek, istediğine inanmak, kendine mahsus siyasi bir fikre malik olmak, seçtiği dinin icaplarını yapmak veya yapmamak hak ve hürriyetlerine maliktir. Kimsenin fikrine ve vicdanına hâkim olunamaz. (Mustafa Kemal ATATÜRK)