Ekonomi Sallanıyor
Yazarlar // 2 Ekim 2020 Cuma 16:35

İsmail BAŞARAN

Türkiye’de ekonomide bırakın yılda bir iyileştirmeyi neredeyse ayda bir yenilemeler oluyor. Önceki yıllarda Türkiye’de ekonomide bu kadar iyileştirme olmazdı ancak ekonomi iyi giderdi, çünkü iyi yönetilirdi.

Damat Ekonomi Bakanı’nın yönetiminde Türkiye ekonomisi iyi gitmeyi bırakın kötü bile gitmiyor, adeta batıyor.

Bakan Albayrak da ekonominin iyi gitmediğini veya ekonomiyi iye yönetemediğini sıkça dile getiriyor. Dile getirdiği “Ben yönetemiyorum” şeklinde olmuyor da “Yeni iyileştirme” olarak anlatılmaya çalışılıyor.

Sürekli programlar anlatılıyor ancak vatandaş bu programlarla gönden güne fakirleşirken, alım gücü azalırken bazı firmalar nasıl oluyor da palazlanıyor. Bunu Sayın Bakan Albayrak açıklamak zorundadır.

Eğer AK Parti iktidardan düşerse ki bu gidişle yakındır, fatura Damat Bakana çıkacaktır. Eğer “Bana söyleneni yaptım” demezse sonunda.

Ekonominin sallanması Türkiye’nin sallanması anlamı taşır. Bakmayın vatandaşın sesini yükseltmediğine, Türkiye ekonomisi bir yanardağ gibi, için için yanıyor, patlamasıyla birlikte sadece Bakan Bey’i değil iktidarı da götürebilir.

Bakan’ın yeni açıkladığı program da eleştiriliyor. İyi Parti Samsun Milletvekili Erhan Usta’dan da bu konuda eleştiri geldi. Usta, Berat Albayrak’ın sunumunda sıkça kullandığı “Yeni Dönem”, “Yeni Ekonomi Programı”, “Yeni Dengelenme”, “Yeni Normal”, “Yeni Ekonomi”,  “Yeni Finansal Mimari” sözlerine vurgu yaparak, “Bu kadar ‘Yeni’, ‘Eski’lerle başarılamaz. Yeni iktidar lazım!” dedi.

Sanırım da doğru söyledi. Madem bu kadar yeni gerekiyor, neden bunca yıldır iyileştirmediğiniz diye sorarlar insana. Bakan Albayrak’ın yeniler lazım dediklerini iyileştirmek kendi ellerinde değilmiydi? Ekonomiyi ve Türkiye’yi başkaları mı yönetiyordu da yapamadınız sorusu gelir akıla. Türk ekonomisi dip yaptığı her zaman imdada komşular arası savaşlar yetişiyor.

 

VEKİLLER NE YAPIYOR?

İktidar Partisi’nin Samsun milletvekilleri ne yapıyorlar, halkın arasına çıkabiliyorlar ve vatandaşa “Nasılsınız, iyimisiniz” diye sorabiliyorlar mı?

Yoksa milletin içine çıkacak yüzleri yok mu? Sadece kent merkezinde dolaşmakla olmaz, vatandaşa sormak gerekir, Büyükşehir Belediyesi’nin hizmetlerinden memnun musunuz? Sorsalar alacağı yanıt genellikle “Böyle bir belediye var mı” şeklinde bir sorudur.

Şu kadar yol yaptık, bu kadar yolu düzenledik demekle bu işler gitmez, biraz vatandaşın içine çıkın.

Sadece Büyükşehir Belediyesi de değil, diğer tüm ilçe belediye başkanları için de geçenli bu önerim. Sorsunlar ki öğrensinler, dertleri ve belki de o zaman çözmeye çalışırlar.

 

 

GÜNÜN SÖZÜ

Damla damla verilen su, susuzluğu büsbütün artırır.