Vulva kanserinde erken teşhis çok önemli
SAĞLIK // 27 Nisan 2020 Pazartesi 18:00
Vulva kanserinde erken teşhis çok önemli

Büyük Anadolu Hastaneleri Jinekolojik Onkoloji Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Burak Tatar, Vulva kanserinin tanı ve tedavisi hakkında kısa bilgilendirmelerde bulundu.

Jinekolojik Onkoloji Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Burak Tatar, “Vulva kanseri kadınlarda görülen kanser türlerinden birisi olup diğer kanser türlerinde olduğu gibi tedavisinde erken teşhis oldukça önemlidir. Genital bölgesinin dış yüzeyini oluşturan vulva, vajinal bölgeyi saran bir dokudur.Belirtileri arasında genital bölgenin dışında ağrı, yanma gibi şikayetler yaşanıyorsa uzman bir hekime görünülmesi gerekmektedir.  Nedenleri tam olarak bilinmesede kanserin oluşmasını tetikleyen risk faktörleri arasında ileri yaş, sigara kullanımı, HPV, Vulva bölgesinde bazı cilt hastalıkları gibi etkenler bulunmaktadır" dedi.

 

ERKEN TEŞHİS ÖNEMLİ

Vulva kanserinin erken teşhis edilmesi zor olan kanser türlerinden birisiolduğunuvurgulayan Tatar, "Ancak belirtileri arasında geçmeyen kaşıntı, ağrı ve hassasiyet, kanama, şişlik, siğil, benzeri yaralar ile kendini gösterebilmektedir. Kanserin yayılım sürecine göre 4 evreden oluşup tedavi süreci de bu evrelere göre farklılıklar göstermektedir. Kanserli dokunun bir miktar sağlıklı doku ile beraber çıkarılması ve birçok hastada da Kasıktaki lenf bezlerinin temizlenmesi gerekmektedir. Diğer kanser daha ileri bir evredeyse vulvanın bir bölümü ya da tamamının alınması seçenekler arasındadır. Ancak cerrahi müdahale öncesinde hastalığın seyrine göre uzman doktorlar, radyo terapi ya da kemoterapi gibi tedavi süreçlerini uygulayabilmektedir. Tedavi sonrasından düzenli takip oldukça önemlidir. tedavinin gerçekleştirilmesi ardından en az 2 yıl düzenli aralıklarla testler yapılmaktadır. Tedavi kadar düzenli kontrollerin de yapılması kanserin ortadan kaldırılmasındaki mücadelede oldukça önemlidir" diye konuştu.