Polis adaylarına ’akılcı antibiyotik kullanımı’ anlatıldı
SAĞLIK // 23 Şubat 2017 Perşembe 09:04

İl Sağlık Müdürlüğü Akılcı İlaç İl Koordinatörlüğü tarafından Samsun Polis Meslek Yüksek Okulunda, "Akılcı İlaç-Antibiyotik Kullanımı" konulu bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

Polis adaylarına ’akılcı antibiyotik kullanımı’ anlatıldı
Polis Meslek Yüksek Okulunda öğrencilere yönelik düzenlen bilgilendirme, İl Sağlık Müdür Yardımcısı Akılcı İlaç İl Koordinatörü Dr. Hatice Öz tarafından yapıldı.

Toplantıyla ilgili Sağlık İl Müdürlüğünden yapılan açıklamada, "Sağlık akılcı ilaç kullanımı(AİK) kişilerin klinik bulgularına ve bireysel özelliklerine göre uygun ilacı, uygun süre ve dozda kendilerine ve topluma en düşük maliyetle sağlayabilmeleri olarak tanımlanmaktadır. Bu tanımda yer alan maddelerden birinin veya birkaçının karşılanmaması durumu akılcı olmayan ilaç kullanımı olarak kabul edilmektedir. AİK, ilacın üretiminden atığının imhasına kadar geçen süreci kapsamaktadır. Gereksiz ve uygun olmayan ilaç kullanımı tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de insan sağlığını olumsuz etkileyen ciddi bir sorundur. Dünya Sağlık Örgütü’nün önerileri doğrultusunda bu sorunun önüne geçilmesi, halkımızda ve sağlık çalışanlarımızda akılcı ilaç kullanımı ile ilgili farkındalık, bilgi ve bilinç düzeyini artırarak bu yönde davranış değişikliği oluşturulmasının sağlanması amacıyla Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu tarafından ’Akılcı İlaç Kullanımı Programı’ yürütülmektedir. Antibiyotiğin yanlış ve gereksiz kullanımı konusunda eğitici ve farkındalık oluşturacak aynı zamanda da antibiyotiğin yanlış kullanımına karşı toplumda bilgi ve farkındalığın artırılmasına yönelik Müdürlüğümüz Akılcı İlaç İl Koordinatörlüğü tarafından çalışmalar tüm hızıyla devam etmektedir" denildi.
Polis adaylarına ’akılcı antibiyotik kullanımı’ anlatıldı