limanbet limanbet bonus veren siteler bonus veren siteler bonus veren siteler istanbul evden eve nakliyat cappadocia green tour istanbul sex shop jojobet giriş jojobet casino siteleri holiganbet holiganbet istanbul evden eve nakliyat istanbul eşya depolama
Evrende Oyuncu Olmak
Yazarlar // 14 Aralık 2021 Salı 18:20

İsmail BAŞARAN

Bir zamanlar yazılarını yazmak üzere okyanus sahiline giden aydın bir adam varmış. Çalışmaya başlamadan önce sahilde bir yürüyüş yaparmış. Bir gün sahilde yürürken plaja doğru baktığında dans eder gibi hareketler yapan bir insan görüntüsü görmüş. Başlayan güne dans eden biri olabileceğini düşünerek gülümsemiş ve ona yetişebilmek için adımlarını hızlandırmış. Yaklaştıkça bunun bir genç adam olduğunu ve dans etmediğini görmüş. Bir kaç adım koşuyor, yerden bir şey alıyor ve yumuşak bir hareketle okyanusa fırlatıyormuş.

Biraz daha yaklaşınca seslenmiş: "Günaydın. Ne yapıyorsun böyle?"

Genç adam durmuş, başını kaldırmış ve cevap vermiş: "Okyanusa denizyıldızı atıyorum."

"Sanırım şöyle sormalıydım demiş adam... Neden okyanusa denizyıldızı atıyorsun?" "Güneş çoktan yükseldi ve sular çekiliyor. Eğer onları suya atmazsam ölecekler."

"Ama delikanlı görmüyor musun ki kilometrelerce sahil var ve baştan aşağı denizyıldızıyla dolu. Hiçbir şey fark etmez!" Genç adam kibarca dinlemiş, eğilerek yerden bir denizyıldızı daha almış ve dalgalanan denize doğru fırlatmış. "Bunun için farketti."

Bu cevap aydını şaşırtmış ne söyleyeceğini bilememiş. Geriye dönmüş, yazısının başına geçmek üzere kulübesine gitmiş. Gün boyunca bir şeyler yazmaya çalışırken genç adamın görüntüsü gözünün önünden gitmemiş. Aklından çıkarmaya çalışmış, bir türlü olmamış. Nihayet akşama doğru fark etmiş ki, bu gencin davranışının özünü kavrayamamış. Çünkü bu gencin asıl yaptığının; evrende bir gözlemci olmayı ve olup biteni gözlemeyi değil, evrende bir oyuncu olmayı ve fark yaratmayı seçmek olduğunu anlamış ve utanmış.

O gece sıkıntı içinde yatmış. Sabah olduğunda bir şey yapması gerektiğini bilerek uyanmış. Yataktan kalkmış, giyinmiş, sahile inmiş ve o genci bulmuş. Ve bütün sabahı onunla okyanusa denizyıldızı atarak geçirmiş…

Hikâyeden alınacak derse gelince… Gelin siz de evrende gözlemci olacağınıza evrende oyuncu olun. Türk siyasetinde izleyici olacağınıza oyuncu olun. Siyasetçilerin ne söylediğine körü körüne inanmak yerine sokakların temiz olup olmadığına, yapılan asfaltların kalkıp kalkmadığına, bu asfaltlarda yağmur yağınca su birikintilerinin oluşup oluşmadığına, kısaca verdiğiniz vergilerin yerinde kullanılıp kullanılmadığına bakın. Yaşadığınız kentte, çevrenizde sahile vurmuş denizyıldızı bulamazsanız eğer eğilip yerden bir sigara izmariti alarak çöp kutusuna atabilirsiniz.

Vatandaşlar olarak bizlere de düşen görev vardır temiz bir çevrede yaşamak için. Atıklarımızı cadde ve sokaklara atmamak, çöp kutularını kullanmak gibi örneğin… Caddelerde çöp kutuları genelde kullanılıyor da sokaklardaki çöp kutularının çevresinde neden çöpler birikiyor acaba? Vatandaşlar mı çok çöp atıyor, yoksa belediyelerin temizlik işleri görevlileri sabah aldıkları çöplerin yerlerine yenilerinin atılıp atılmadığını kontrol mü etmiyorlar?

GÜNÜN SÖZÜ

Giysilerini kendilerinin en önemli yanı sayanlar genellikle giysilerinden daha değerli olamazlar. (William Hazlitt)