limanbet limanbet bonus veren siteler bonus veren siteler bonus veren siteler istanbul evden eve nakliyat cappadocia green tour istanbul sex shop jojobet giriş jojobet casino siteleri holiganbet holiganbet istanbul evden eve nakliyat istanbul eşya depolama
ASGARİ ÜCRET BEĞENİLMEDİ
Yazarlar // 23 Aralık 2022 Cuma 14:54

İsmail BAŞARAN

Asgari ücret belirlendi. Ancak bu belirleme neye göre yapıldı anlamadım. Çalışanların ücretleri yine enflasyonun altında kaldı. Hem de çok altında kaldı. Çalışanların ücretlerini çalışanlar belirlemeli. Çünkü milletvekillerinin ve Sayın Cumhurbaşkanı’nın maaşları milletvekilleri tarafından belirleniyor.

Asgari ücreti açıklayanlar yarın seçim zamanı vatandaşın karşısına çıkacaklar. O zaman ne diyecekler? Seçim geliyor, bu verilen ücretlerle Sayın AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ya seçime girmek istemez herhalde. Çünkü bu ücreti çalışanlara layık görenler, sayın milletvekilleri seçmenin karşısına nasıl çıkacaklar?
Şimdi bütün gözler Sayın Recep Tayyip Erdoğan’da. Sayın Cumhurbaşkanı, emekçinin hakkını verecektir mutlaka. Sandık gelince vatandaşın önüne sonuçlar ortaya çıkacak. Eğer Sayın Cumhurbaşkanı yetkisini kullanır ve verilen asgari ücreti artırırsa seçim sıkıntısı da ortadan kalkacaktır.

YILBAŞINA NEREDE GİRECEKSİNİZ?
Yeni yıl gelirken vatandaşın bir bölümünün beklediği gece yılbaşı gecesi. Nereye gidip de eğleneceğiz diye birbirlerine soranlara tanık oluyorum.
Bana sorarsanız ben “Divan’da” yeni yıla girmeyi hedefliyorum. Divan dedim de Samsun’daki pastane değil. Divan evde oturduğum hatta uzun oturduğum bir yerdir. Yılbaşında eğlence yerlerine gidecek olanlar da vardır. Maddi gücüne göre eğlenecek olanlar da vardır, evinde oturacak olan da. Siz nereye gideceksiniz? Tabi asgari ücrete mahkûm edilenlere sormuyorum soruyu, gelir düzeyi yüksek olanlar, verecekler bir karar.

HÜRRİYET SAYIN ALINMAZ

Hz. Ali'nin ağabeyi Cafer B. Ebu Talib'in oğlu Abdullah, sıcak bir günde, bir kabilenin hurmalığına inmişti. Abdullah burada dinlenirken, hurmalıkta çalışan köleye, yemek vakti üç parça ekmek geldiğini gördü.

Adam ekmeklerden birini ağzına götürmek üzereydi ki, birden önünde açlığı her halinden belli bir köpek belirdi. Köle elindeki ekmeği köpeğin önüne attı. Köpek ekmeği derhal yedi. Köle ekmeğin ikinci parçasını da attı. Köpek bunu da bir kerede sildi süpürdü. Köle bunun üzerine üçüncü parçayı da köpeğe verdi. Kalkıp, yeniden işine dönmek üzereydi ki, olup biteni uzaktan seyreden Abdullah, yaklaşıp sordu:

"Ey köle, bugünkü yiyeceğin ne kadardı?"

Köle sıkılarak cevap verdi: "İşte bu üç parça ekmek."

"O halde neden kendine hiç ayırmadın?" "Baktım ki, hayvan çok aç. O halde bırakmak istemedim."

"Peki, sen ne yiyeceksin şimdi?" "Oruç tutacağım."

Bunun üzerine, Cafer B. Ebu Talib'in oğlu Abdullah, köleden sahibini, evinin nerede olduğunu sordu. Sonra da gidip adamdan bu hurmalığı içindeki köleyle birlikte satın aldı. Sonra döndü, köleye bu tarlayı ve onu sahibinden satın aldığını söyledi ve ekledi: "Seni azad ediyorum. Bu hurmalığı da sana hediye ediyorum."

Cömertliğiyle meşhur Cafer B. Ebu Talib'in oğlu Abdullah, kendisinden daha cömert birini tanıyıp tanımadığı sorulduğunda, bu olayı anlatır ve "Ama o köpeğe topu topu üç parça ekmek vermiş; sense ona koskoca bir hurmalığı ve hürriyetini vermişsin." dediklerinde, şu karşılığı verirdi:

"Ama o elindeki her şeyi verdi; ben ise elimdekinin bir kısmını...”


GÜNÜN SÖZÜ

Yapılırken heyecan duyulmayan işler başarılamaz. (Emerson)