Tiyatrocular kooperatif kurdu
YAŞAM // 8 Nisan 2021 Perşembe 13:38
Tiyatrocular kooperatif kurdu

Karadeniz Tiyatro Kooperatifi; Bölgede faaliyet gösteren 7 Özel Tiyatronun girişimi ile Mart 2021’de merkezi Samsun’da olmak üzere kuruldu. Samsun’dan Düşevi Oyuncuları, Hayal Atölyesi Tiyatrosu, Karma Sahne, Trabzon’dan Tiyatro Panki, Amasya’dan İris Sanat Tiyatrosu, Giresun’dan Kayıp Oyuncular, Gümüşhane’den Yankı Kumpanya Kooperatifin kurucu Ortak Tiyatroları oldu.

 

Karadeniz Tiyatro Kooperatifi; Karadeniz Bölgesinde üretimden gelen güçleri birleştirmek, tiyatro sanatını geliştirmek, dezavantajlı çevrelere projeler üretmek, Ulusal ve Uluslararası projeler gerçekleştirmek amacı ile kurulmuş bir sosyal kooperatif örneği olma yolunda. Kooperatif ayrıca ortak iş yapma düşüncesinden hareket ederek ortaklarıyla birlikte üretmek ve sorunlara çare bulmak için faaliyet göstermeyi hedefliyor.

 

Kooperatifin yönetim kurulu başkanlığına Düşevi Oyuncuları sanat yönetmeni Cem Kaynar,  Başkan Yardımcılığına Tiyatro Panki sanat yönetmeni Tufan Ünlü, Yönetim Kurulu Üyeliğine Yankı Kumpanya sanat yönetmeni Mesut Budak, Denetim Kurulu Üyeliklerine Karma Sahne’den Emrah Güven ve Kayıp Oyuncular sanat yönetmeni Ersin Özdemir seçildi.