limanbet limanbet bonus veren siteler bonus veren siteler bonus veren siteler istanbul evden eve nakliyat cappadocia green tour istanbul sex shop jojobet giriş jojobet casino siteleri holiganbet holiganbet istanbul evden eve nakliyat istanbul eşya depolama
Kitap Kafe İçin 'Kaçak Yapı' Şikayeti
YAŞAM // 15 Kasım 2023 Çarşamba 22:58 // Güncelleme: 15 Kasım 2023 Çarşamba 22:58
Kitap Kafe İçin 'Kaçak Yapı' Şikayeti

Samsun Atakum'da Yalı Kafe alanına SBB tarafından inşa edilen Kitap Kafe projesine eklenen çelik konstürüksiyonlu yapı, CHP'li Hasan İpek ve Atilla Tekcan tarafından Çevre Müdürlüğü'ne 'kaçak yapı' olarak şikayet edildi.


Samsun Büyükşehir Belediyesi'nin (SBB) Atakum ilçesinde Yalı Kafe alanına inşasına devam ettiği Kitap Kafe projesine sonradan eklenen çelik konstürüksiyonlu yapı ile ilgili SBB Meclisi CHP Grup Başkanvekili Hasan İpek ve eski Grup Başkanvekili Atilla Tekcan, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'ne 'kaçak yapı' şikayeti yaptı.

Müdürlük önünde mesaj veren CHP'li İpek, "Açtığımız davalarla 4 kez imar planları iptal edilen Kitap Kafe ile ilgili yargı kararlarının arkasından dolaşılarak 5.kez imar planı hayata geçirilmiştir. Projeye sonradan eklenen yapı ise Kıyı Kenar çizgisi içerisinde yer almaktadır. Çevre Müdürlüğü bu duruma el atmalı "dedi.

 

O YAPI KIYI KENAR ÇİZGİSİNDE YER ALIYOR

 

Samsun Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'ne verilen dilekçede şunları kaydedildi; "Atakum
ilçesinde 8339 ada 2 nolu parselde Kıyı Kenar çizgisi içerisinde kalan imarda otopark alanı olarak geçen yerde çelik konstrüksiyondan yapı yapılmaktadır. Bu inşaatın kaçak veya mevzuata uygun olmadığını düşünmekteyim. Bu hususda Samsun Büyükşehir Belediyesi'ne 15.08.2023 tarihinde İmar Kanunun 32. ve 42. Maddeleri gereği işlem yapılması talebiyle dilekçe yazmama rağmen inşaatla ilgili bir işlem yapılmayarak inşaata devam edilmektedir. Yapılan kütle imarda otopark alanı olarak gözüken yere yapılmaktadır. Oysa otopark alanları yönetmenlik gereği amacı dışında kullanılamamaktadır.

Burası Kıyı Kenar çizgisi içerisinde kalmaktadır. Bina her ikisini de ihlal etmiştir. Buraya ait inşaat ruhsatının olmadığını düşünmekteyim. Belediye Meclisin de burayla ilgili inşaat ruhsatının varlığını sorduğum da ilgili bürokrat ve Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı tarafından sahsıma Kıyı Kanunun 13.maddesi gereği yapılabildiğini ifade etmişlerdir. İlgili kanunun 13. Maddesi incelendiğinde Kıyı Kenar çizgisi içerisindeki Millet Bahçelerinde yapılabilecekleri anlatmaktadır "denildi.