Kesme çiçek desteği
YAŞAM // 14 Nisan 2021 Çarşamba 14:33
Kesme çiçek desteği

İklim şartlarının uygunluğu sebebiyle kentte kesme çiçek yetiştiriciliğini yaygınlaştırmaya çalışan Samsun Büyükşehir Belediyesi, sera koşullarında iç mekan süs bitkilerinin yanı sıra topraklı ve topraksız tarımla üretim yapan çiftçilerin sera naylonu ihtiyacını karşılıyor.


Türkiye’de iklimin elverişli olduğu Akdeniz, Ege ve Marmara bölgelerinin kıyı kesimlerinde yoğunlaşan kesme çiçek üretimi,  kış yaz aylarında Antalya ve İzmir’de artarken, aşırı sıcaklık sebebiyle de verim yaz aylarında düşüyor. Yaz dönemlerinde ise iklim şartlarının elverişliliği nedeniyle Samsun’da artan talebin büyük kısmını karşılayacak potansiyel bulunuyor.


BÖLGEDE 1. SIRADA
Karadeniz Bölgesi’nde Samsun, Tokat, Kastamonu ve Ordu’da toplam bin 42 dekar alanda yapılan süs bitkisi yetiştiriciliğinde Samsun, 640 dekarlık üretim alanıyla birinci sırada yer alıyor. Aynı zamanda bölgede kesme çiçek ve süs bitkisi mezatına sahip tek şehir olan Samsun,  ulaşım, lojistik ve yurt dışı pazarlara yakınlığı itibariyle her geçen gün sektörde daha önemli hale geliyor.


ÜRETİM YAYGINLAŞIYOR
600 dekar alanda iç ve dış mekan süs bitkileri, 40 dekar alanda da kesme çiçek yetiştiriciliği yapılan Samsun’da üretim, 19 Mayıs ilçesinin ardından Terme ilçesinde de yaygınlaşıyor. Sakarlı mahallesinde kurdukları seralarda topraksız tarım yöntemiyle çiçek yetiştiren çiftçiler, üretimlerini artırıyor. Avrupa ülkelerindeki süs bitkilerinden daha kalitelisini yetiştirmeyi başaran çiftçiler, ürünlerini başta İstanbul, Ankara ve İzmir olmak üzere çok sayıda şehre pazarlıyor.


SERA NAYLONU DESTEĞİ
Hobi olarak başladıkları kesme çiçek yetiştiriciliğini ticari faaliyete dönüştürerek kent ekonomisine katkı veren çiftçilere, üretim alanını artırmaları için Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından proje desteği veriliyor. 3 çiftçinin sera naylonu talebini karşılayan Tarımsal Hizmetler Daire Başkanlığı’nı, toplam 1052 kilogram naylonu sahiplerine teslim etti.