limanbet limanbet bonus veren siteler bonus veren siteler bonus veren siteler istanbul evden eve nakliyat cappadocia green tour istanbul sex shop jojobet giriş jojobet casino siteleri holiganbet holiganbet istanbul evden eve nakliyat istanbul eşya depolama
Kent müzesine 32 bin ziyaret
YAŞAM // 9 Ocak 2023 Pazartesi 22:24 // Güncelleme: 9 Ocak 2023 Pazartesi 22:24
Kent müzesine 32 bin ziyaret
2013 yılında kurulan Samsun Kent Müzesi'nde sergilenen eserlerle ziyaretçilere kentin tarihi, coğrafyası, kültürü, sosyal yaşamı, ekonomisi, turizmi, sanat tarihi, mimarisi, yemek kültürü gibi konularda bilgi veriliyor.

 

Kentin kronolojik tarihinin yer aldığı müzede Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün 19 Mayıs 1919'da Samsun'a gelişiyle başlayan Kurtuluş Savaşı süreci de anlatılıyor. İki bölümden oluşan ve ziyaretçi sayısı her geçen yıl artan Samsun Kent Müzesi, geçen yıl yaklaşık 32 bin kişiyi ağırladı.

Müze hakkında bilgi veren Samsun Kent Müzesi Birim Sorumlusu Nilgün Sarıçoban, şunları kaydetti:

 

"Kent müzesi uzun yıllar süren çalışmanın eseri. Sadece alan araştırması değil, sempozyumlar ve bilim insanları ile yaptığımız görüşmeler sonucunda büyük bir çalışmanın emeği söz konusu. Kent Müzesi şehrimiz için çok önemli. Devlet Demir Yollarına ait iki binanın kamulaştırılması sonrasında müzeye dönüştürüldü. Hiçbir eser satın alma yoluyla alınmadı. Eserlerin hepsi bağış yoluyla getirildi. Samsun'a gönül vermiş halkımızın, vatandaşımızın emeğiyle ortaya çıkmış bir eser burası. İki bina birbirine cam bir tünelle bağlı. İlk bina genellikle tarihsel süreci anlatırken ikinci bina ise daha çok gelenek ve göreneklerimiz, mutfak kültürümüz, eğitim tarihimiz ve ilçelerimizin anlatıldığı bölümlerden oluşmakta."