bonus veren siteler bonus veren siteler bonus veren siteler evden eve nakliyat cappadocia green tour
Mhp Bafra'yı Feda Mı Etti?
Yazarlar // 12 Aralık 2013 Perşembe 00:00

Ragıp GÖKER

Ramazan ayının başlarıydı. Hedef Halk’ın stajyer gençleriyle gerçekleştirdiği anket çalışmalarının Bafra bölümüne katılmak için gönüllü olmuştum.

Gençler, ilk önce meydanda bir çalışma yaptılar, burada yaklaşık 50 kişiye sordular, “Kim Başkan olsun” diye.

Kimse “Özgür Topkaya” demedi.

Sonra meydana yakın bir başka sokağa girdik ki köyler hariç Bafra’nın en az 8 noktasında yapıldı bu çalışma. O sokakta 2, ya da üç kişi söyledi Özgür Topkaya adını.

Yener Cabbar ve ben 17 ilçe ile Büyükşehir anket sonuçlarını birlikte değerlendirdik.  Yener Cabbar, bu çalışmalar üzerinde her sorumlu yayıncı gibi titizlikle duruyordu. Olması gereken de buydu zaten. Bafra çalışmasını değerlendirirken Özgür Topkaya isminin sadece bir sokakta 2-3 kişi tarafından telaffuz edildiğini fark edince, Bafra’nın favorileri arasına koymadık kendisini.

Bu çalışma sırasında Bafra seçmenine sorulan “Bafra’da hangi parti kazanır?” sorununa, çoğunlukla “AK Parti kazanır” yanıtını almıştık. Seçmenin ikinci sıradaki tercihi MHP”ydi. Daha doğrusu MHP’nin, Bafra’da AK Parti ile at başı bir yarış içersinde olduğunu görmüştük.

“Kimi başkan görmek istersiniz” sorusuna verilen cevaplarda MHP’li seçmenin büyük bir bölümü bize iki ismi söylemişti.

Birisi Eski Başkan Hasan Aslan’dı.  MHP seçmen’in bize söylediği ve en az Hasan Aslan kadar tercih nedeni olan ikinci isim ise Nusret Seven’di.

Yener Cabbar da geçenlerde yazdı, MHP tabanındaki genel inanış, “Hasan Aslan, Nusret Seven’in elinden tutar ve böyle bir kampanya yapılırsa, MHP Nusret Seven’le Bafra’da seçimi kazanır” şeklindeydi.

Yener Cabbar gibi ben de bunun olabileceğine inanmıştım. Ki; MHP tabanı da bunun olmasını çok istiyordu.

MHP’nin Samsun’daki yönetimi “Yeter artık Hasan Aslan” diye düşünmüş olabilir ve

Hasan Aslan’nın her kongrede ve her seçimde etkin olma çabası MHP’lilerde bir bezginlik ve bıkkınlık yaratmış olabilir. Ama ben Hasan Aslan’ın çok iyi bir partili olduğunu biliyor ve buna inanıyorum.  Yönetimi bu krizi suhuletle aşabilirdi.

Adı üzerinde yönetici yani idare eden kişi demektir ya. Şaban Kılıç yönetimi durumu “İdare edememiştir”

Krizin derinleştiğini tahmin ediyorum.

Bir orta yol bulunamayınca Özgür Topkaya ismi öne çıkmış gibi görünüyor.

Topkaya’nın aday olarak seçilmesi ,”Özgür Bey, genç arkadaşımız. Tecrübe kazanır işte fena mı” denilerek geçiştirilecek kadar basit bir seçim değildir.

Öyle anlaşılıyor ki; Hasan Aslan’dan kurtulmak için MHP, Bafra’yı feda etmiş.

Biz gazeteci duyarlılığı ile bu eleştirileri yapıyoruz belki ama her aday için yinelediğimiz dileğimizi Özgür Topkaya için de söyleyelim.

Özgür Topkaya da Bafra’ya hayırlı olsun.