limanbet limanbet bonus veren siteler bonus veren siteler bonus veren siteler istanbul evden eve nakliyat cappadocia green tour istanbul sex shop jojobet giriş jojobet casino siteleri holiganbet holiganbet istanbul evden eve nakliyat istanbul eşya depolama
İsmail Uyanık ve TFF Başkanlığı
Yazarlar // 23 Nisan 2024 Salı 09:18

Ragıp GÖKER

Samsunspor'un 'Efsane Başkanı' unvanlı İsmail Uyanık'ın, Türkiye Futbol Federasyonu Başkanlığına aday olacağını açıkladığı gün, bu gelişmeye kayıtsız kalamazdım.
Bu nedenle, 31 Mart seçim sonuçlarını değerlendirdiğimiz yazı dizimizin bugün İYİ Parti sonuçlarını yazacağımızı bekleyen okurlarımızdan bir günlük bir günlük izin ve anlayış talep ediyorum.
Türkiye'de siyaset zaten kirliydi.
Ve fakat.
Siyasetimizdeki kirlenme son yıllarda daha da artmış durumda.
Kirli siyasetin yaşamımızda bulaşmadığı hiç bir alan kalmadı.
Futbolumuzun da kirletilmiş siyasetten etkilenmemesi beklenemezdi.
Öyle de oldu maalesef.
Futbol, dünyada en çok seyirci toplayan spor etkinliklerinden biridir.
Portekiz’in diktatörü Salazar'ın, ünlü 3F'sinden biri, Portekiz halkının müziğe ve eğlenceye düşkünlüğü nedeniyle Fado olarak bilinir ki; Fado, balıkçı, kâşif ya da denizci olan sevgililerini, eşlerini denize uğurlayan ve onların geri dönmesini umutla bekleyen 19. yüzyıl Portekiz kadınlarının artık beklenen yakınlarının geri gelmemesi üzerine denize karşı yaktıkları ağıtlardan türemiştir. Bu nedenle Fado, derin acıların, hüzünlerin, özlemin, nostaljinin, mutluluğun ve aşkın ifade edildiği bir müzik türüdür.
3F olarak ifade edilen ikinci ‘F’, Katolik Portekiz halkının dini duyarlılığı nedeniyle Fatima’yı tanımlarken, 3. ‘F’ ise ''Futbol'' demektir.
Salazar, 1932'den, 1968'e kadar tam 36 yıl halkını demir yumrukla yönetirken, ''3 F olmasaydı, Portekiz halkını bu kadar rahat yönetmezdim'' demiştir.
Futbol, yoğun halk kitleleri için bu kadar önemlidir.
Ki;
''Futbol, sadece futbol'' değildir sözü de bu nedenle söylenmiş olmalıdır.
Futbol ülkemizde de en çok sevilen spor dalıdır.
Herkes en az bir teknik direktör kadar futbol bilgisine sahip olduğuna inanır.
Futbolla yatar, futbolla kalkarız.
Futbol bu kadar sevildiği ve ilgi gördüğü için de, siyaset ve de özellikle kirletilmiş siyaset için en uygun ortamı hazırlıyor aslında.
Geldiğimiz durum ortada.
Futbol sahalarını eğlence ortamı olmaktan çıkardık, savaş alanına çevirdik.
Sonuçlardan şikayet etmeyen tek bir tarafa rastlayamıyoruz
Herkes şikayetçi yani.
TEMİZ FUTBUL
Son yaşanan 'Süper Kupa Rezaleti' sonrası, futbolumuzun tıkandığı anlaşıldı.
Mehmet Büyükekşi yönetimindeki Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) kongre kararı almak zorunda kaldı.
Bir futbol insanı olan İsmail Uyanık'ın bu duruma seyirci kalması beklenemezdi.
Geçen hafta adaylık düşündüğünü öğrendiğimde kendisiyle konuşmuştum.
Temiz futbol ortamını yeniden kazandırmak için aday olma konusunda kararlı olduğunu anlamıştım.
Dün düzenlediği basın toplantısında ''Temiz futbol için aday adayıyım'' diyerek, futbolumuzda yaşanan çalkantılı durumu uzaktan izlemeyeceğini ve seyirci kalamayacağını duyurdu.
Kendisini tanıyan ve bu ülkede futbolu bütün detaylarıyla en iyi bilen biri olduğuna inandığım için, İsmail Uyanık'ın bu kararına önce kendi adıma sonra, Samsunspor ve ülke futbolu adına çok sevindim elbette ama daha çok da, futbol dünyamıza bir temiz elin değebilecek olma umudumun arttığını da paylaşmak isterim.
NEDEN İSMAİL UYANIK?
İsmail Uyanık, 14 yılı Samsunspor'da, 5 yılı da İstanbulspor'da olmak üzere, 19 yıl futbolumuza yönetici olarak hizmet vermiş bir futbol insanıdır.
Yöneticiliği boyunca ''Futbolumuz temiz kalsın'' iddiasını savunmuş ve bunun olabilmesi için de katkı vermiş bir futbol insanıdır İsmail Uyanık.
Futbolumuzun, siyasetin elinde bir oyuncak olmaması kendi ayakları üzerinde durabilmesi ve rekabetçi bir ortamın sağlanabilmesi adına havuz sisteminin kurulmasının öncülük eden kulüp başkanlarından biri olarak bilinir İsmail Uyanık.
Yöneticiliği sırasında, teknik direktör seçiminden, hakem atamalarına varıncaya kadar siyaseti futboldan uzak tutma amacının yanı sıra, futbolumuz temiz kalabilsin diye havuz sisteminin kurulmasına öncülük etmesi bile sadece, ''Neden İsmail Uyanık?'' sorusuna verilecek en etkili cevap olacaktır.
İLK İMZA SAMSUNSPOR'DAN OLMALI
Aday olabilmek için 140 imza gerekiyormuş ki;
O imzaların toplanma koşulu nedeniyle şimdilik aday adayı olacağını söylemekle yetiniyor İsmail Uyanık.
Ve fakat.
''İmza sorun değil'' diyerek, o imzaların toplanacağına dair inancını da dile getiriyor.
Celal Doğan, Faruk Özak, Şenes Erzik, Alp Yalman gibi futbol dünyamızın daha birçok saygın ismiyle gerek kurum içinde,  gerek yönetim düzeyinde ve gerekse bilgi alışverişi yapılabilecek bir yapı içinde birlikte hareket etmeyi önemsediğini de belirten İsmail Uyanık.
Futbol dünyasının aday olması için imzayı esirgemeyeceklerine inancım tamdır ancak, ilk imza veren kulübün Samsunspor olması da, Uyanık'a bu yolculuğunda moral ve motivasyon sağlayacaktır diye düşünüyorum.
İsmail Uyanık'ın adaylık çıkışı, futbol dünyamıza yeniden temiz ellerin değmesini sağlamak adına çok önemlidir elbette ama bu karar, temiz futbol bekleyenler için de büyük bir şanstır.
Umarım başta Samsun ve Samsunspor olmak üzere Türk futbol dünyası bu şansı iyi kullanır.