limanbet limanbet bonus veren siteler bonus veren siteler bonus veren siteler istanbul evden eve nakliyat cappadocia green tour istanbul sex shop jojobet giriş jojobet casino siteleri holiganbet holiganbet istanbul evden eve nakliyat istanbul eşya depolama
HERKESİ TANIYAN KADIN
Yazarlar // 29 Aralık 2022 Perşembe 12:04

İsmail BAŞARAN

Bir mahkeme salonu düşünün... Bir davada tanıklık etmesi için kürsüye yaşlı bir teyzeyi çağırırlar.. Kadın yerine oturur ve davalının avukatı Kadına yaklaşır...

"Bayan Jones, Beni tanıyor musunuz?" Yaşlı teyze cevap verir: "Ah evet Bay Williams sizi çocukluğunuzdan beri tanıyorum… Siz ta o zamanlar bile aileniz için tam bir baş belasıydınız… Sürekli yalan söylüyorsunuz, karınızı komşunuzla aldatıyorsunuz, en yakınım dediğiniz insanların arkasından konuşuyorsunuz, 2 dolar fazla kazanmak için herkesi satarsınız..."

Davalının avukatı basta olmak üzere bütün salon şok olur. Adam ne yapacağını bilemez bir halde kadına tekrar sorar: "Peki Bayan Williams, ya karşı tarafın avukatını tanıyor musunuz?"

Kadın yine cevaplar: "Elbette tanıyorum. Çocukluğunda ona dadılık yapmıştım. Tembel, ödlek ve alkolik adamın tekidir... Etrafında bir tek dostu yoktur ve herkes onun hala geceleri altına kaçırdığını söylüyor..."

Yine herkes şokta... Bütün salonu bir gürültü kaplar... Hakım kürsüye tak tak tak vurup herkesi susturur ve her iki tarafın avukatını da kürsüye çağırır… Ve ikisine de eğilmelerini söyleyerek kulaklarına sunu fısıldar: "Eğer bu kadına beni tanıyıp tanımadığını sorarsanız ikinizi de harcarım."

Bu bir hikâyedir. Ancak hikâye olmayan gerçekler de var hayatta. Yemek için ekmek bulamayanların çokça olduğu ülkemde İktidarın darda kaldığında doğalgaz bulduğuna inananlar yaşıyor etrafımızda. Doğalgaz sürekli buluyoruz da ne hikmetse bir türlü ucuzlamıyor doğalgaz. Bulduğumuz doğalgazı vatandaşa ucuz verme yolunu değil de yurt dışına satıp para kazanmanın yolunu m seçiyor iktidar?

 

HANGİ BELEDİYE GARİBANIN YANINDA?

Buradan yazıp duruyorum ancak kimseden yanıt gelmiyor. Belki de belediyeler yaptıkları yardımların duyulmasını istemiyor. Oysa Belediyelerin bu yardımları gizli saklı yapmaları gerekir. Yardımın kimlere ve nasıl gönderildiği saklanmalıdır kamuoyundan. Ancak Belediyenin böyle bir çalışmayı vatandaştan saklanması da yanlıştır. Evet, hangi belediye ne kadar yardım yaptı vatandaşa? Ne yardımı yaptı?

Belediyenin böyle bir çalışma içinde bulunduğunu halktan saklamanın anlamı yoktur. Belediye böyle bir yardıma başlamışsa kamuoyu duyarlıdır bu yardım işine.

Hali vakti yerinde olanlar yardımlarını kendileri de yapabilir belediyeler aracılığıyla da yapabilir. Daha önce de buradan yazım okullara yapılacak gıda yardımları kantinlerde öğrencilere dağıtılarak mideleri biraz olsun sevindiriyor. Samsun’da kaç belediye var bunu yapan ve öğrencilere yardım eden?

GÜNÜN SÖZÜ

Mutluluk sorumsuz bir yaşam değil, sorumsuzluklarla başa çıkabilme yeteneğidir. (Brown)