limanbet limanbet bonus veren siteler bonus veren siteler bonus veren siteler istanbul evden eve nakliyat cappadocia green tour istanbul sex shop jojobet giriş jojobet casino siteleri holiganbet holiganbet istanbul evden eve nakliyat istanbul eşya depolama
Dereler Islah Edildi mi?
Yazarlar // 29 Kasım 2021 Pazartesi 11:24

İsmail BAŞARAN

Samsun’da birçok dereler var. Yağmurlar da başladı, aklıma bu derelerin ıslah edilip edilmediği konusu geldi. Islah edildi mi bu dereler? Edildiyse sorun yak, edilmediyse yine sel baskınları kapımızda duruyor demektir.

Önceki yıllarda dereler ıslah edilmediği için kentin ortasında sel baskınları olmuş mal ve can kayıpları yaşanmış suçlular bulunamamıştı.

Böyle bir durum yaşanmaması için şimdiden önlem alınmalıdır. Samsun Büyükşehir Belediyesi ve derelerin ıslahını yapacak devlet kurumları en kısa zamanca çalışmalara başlamalıdır.

DİPLOMASİ NEDİR?

Adamın biri Afrika'da safariye çıkarken yanına minik köpeğini de almış. Minik köpek; bir gün ormanda dolaşıp, kelebekleri kovalar, çiçekleri koklarken kaybolduğunu fark etmiş. Ne yapacağını düşünürken bir de bakmış ki karşıdan bir leopar geliyor ve belli ki günlük yiyeceğini arıyor.

"Şimdi başım dertte" diye düşünmüş minik köpek. Etrafına bakmış, yerde kemik parçalarını görmüş. Hemen arkasını leoparın geldiği yöne dönerek kemikleri yemeye başlamış, bu arada da arkadaki hareketi kestirmeye çalışıyormuş. Leopar tam saldıracakken minik köpek kendi kendine konuşmuş, "Ne kadar lezzetli bir leoparmış. Acaba etrafta bundan bir tane daha var mıdır ki?" diye sormuş. Bunu duyan leopar bir anda donup kalmış ve en yakındaki ağaca tırmanarak dalların arasına saklanmış. "Tam zamanında kurtardım yoksa bu köpeğe yem olacaktım" diye düşünmüş leopar.

Bütün bunlar olup biterken bir başka ağacın üstündeki bir maymun olanları izliyormuş. Bildiklerini kullanarak leopardan kurtulacağını düşünmüş. Leoparın yanına giderek neler olduğunu anlatmış. Leopar köpeğin yaptıklarına çok sinirlenmiş ve maymuna, "Atla sırtıma, gidip şunu yakalayalım" demiş. Ancak minik köpek neler olduğunu ve leoparın sırtında maymunla birlikte yaklaştığını fark etmiş. "Şimdi ne yapacağım" diye düşünürken kaçmaya teşebbüs etmemiş. Bunun yerine arkasını leoparın geldiği yöne dönerek, kemikleri yemeye devam etmiş. Leopar tam saldıracakken yine kendi kendine konuşmuş; "Bu aptal maymun da nerede kaldı? Yarım saat önce bir leopar daha getirsin diye gönderdim, hala haber yok."

Diplomasi böyle bir şey işte...

Yapabiliyorsan; hızlı düşün, sakin ol, güçlü görün, düşmanını kendi silahı ile yen... Yapamıyorsan yem olursun.

Türkiye’de işçi sınıfının içinde bulunduğu durum da bunun gibi. Ya kaçacaksın ve yem olacaksın ya da zararın ve tehlikenin nereden geldiğini anlayıp yüzünü o tarafa döneceksin.

Türkiye’de çalışanlar ve iççiler son günlerde bir bekleyiş içinde fakirleşmek adındaki leopar arkadan geliyor, yine işçi ve emekliyi yedi diyecek. Bu bekleyişten daha önemlisi işçi ve emeklilerin haklarını savunacak olanların bir bölümünün iktidarla ters düşmemek için denileni ve ellerine verilen rakamları okuduklarına inanıyorum. Çalışanlar ve emekliler olarak ya aklımızı kullanacağız ve sonuç olarak yaşam şartlarımız daha da kötüye gidecek.  Ancak önümüzde seçim var, ya daha kötüye gideceğiz ya da durumumuz düzelecek.

 

GÜNÜN SÖZÜ

Akıllı insan aklını kullanır, daha akıllı insan başkalarının aklını da kullanır. (Bernard SHAW)