bonus veren siteler bonus veren siteler bonus veren siteler istanbul evden eve nakliyat cappadocia green tour istanbul sex shop
Asgari Ücret 17 Bin2 Lira
Yazarlar // 30 Aralık 2023 Cumartesi 22:22

Ragıp GÖKER

Ayalardır beklenen asgari ücret nihayet Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan Başkanlığında yapılan üçüncü ve son toplantıda, 17 bin 2 lira olarak açıklandı.

Asgari ücret, bu yıl yüzde 49 artarak 17 bin 2 liraya yükselirken, dolar karşılığı da 21 yılda 138 dolardan, 577 dolara yükselmiş.

2003 yılı için uygulanan asgari ücretin 226 lira olduğu AK Parti İktidarının henüz ilk yılının 2 Ocak günü bir asgari ücretle 138, dolar alınabiliyordu ki; 2 Ocak 2003 tarihinde, dolar kuru 1.63 liraydı.

Bu durumda asgari ücretin döviz hesabıyla 21 yılda dört kat kadar arttığını anlıyoruz.

Ve fakat.

Asgari ücreti bu günkü alım gücü üzerinden hesapladığımızda ise farklı bir hesapla karşılaşıyoruz.

Şöyle ki;

21 yıl önce 2 Ocak günü 226 liralık asgari ücretle tanesi 29.41 liradan satılan 7.7 çeyrek altın alınabiliyorken, fiyatlarının yeni yılda ne kadar olacak bilmemekle birlikte, 17 bin 2 liralık asgari ücretle ise günümüzde 3 bin 350 liradan satılmakta olan çeyrek altından ise sadece 5 adet alınabiliyor.

Asgari ücretin, 21 yıldaki artışı dolar hesabıyla 4 kat, dolayında olmuş ama bunu altın hesabıyla yaptığımızda ise asgari ücretlinin önümüzdeki yılın ilk günlerinde bile 2.7 çeyrek altın kaybı olacağını anlıyoruz.

Türk-İş sürekli olarak açlık ve yoksulluk sınırı açıklıyor.

Türk-İş araştırmasının 2023 Ekim ayı sonucuna göre; dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması 14 bin liraya yükselmiş ki; Türk-İş bu geliri ‘’Açlık sınırı’’ olarak tanımlıyor ve öyle kabul ediyor.

Gıda harcaması ile giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer aylık harcamalarının toplam tutarı ise yani yoksulluk sınırı da 44 bin 573,3 liraya çıkmış.

Bekâr bir çalışanın yaşama maliyeti de aylık 17 bin 803 lira olmuş

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu ise, açlık-yoksulluk sınırı araştırmasının aralık ayı sonuçlarına göre, açlık sınırı 16 bin 483 liraya kadar yükselirken, yoksulluk sınırı da 47 bin lira sınırına yaklaştı.

Açlık sınırı 2023 yılının tümünde 7 bin 424 lira, yoksulluk sınırı da 20 bin 713 lira artmış.

Bu da şu demek:

Asgari ücret, 21 yıllık AK Parti iktidarı döneminde lira hesabıyla yaklaşık 75 kat artmış ama paramızda yaşanan değer kaybı, halkın alım gücü ise daha fazla zayıflamış.

Önümüzdeki yıl için 17 bin 2 lira olarak açıklanan asgari ücret, Birleşik Kamu-İş Konfederasyonunun açıkladığı açlık sınırının sadece 519 lira üstündeyken, Türk-İş’in sadece gıda harcamasını göz önünde bulundurmasıyla 14 bin lira olarak açıkladığı açlık sınırını ise sadece 3 bin lira geçmiş.

Yine Türk-İş'in yaşam kalitesi olarak belirlediği gıda harcamalarıyla birlikte bir ailenin aylık harcaması gereken paranın ise 17 bin 803 lira olarak açıkladığını varsayarsak, tek kişinin çalışacağı bir ailede asgari ücretin bir aileyi geçindirmeye yetmeyeceği anlaşılıyor.

Demem o ki;

Asgari ücret artmasına artmış ama ihtiyaçlarımız da, paramızdaki değer kaybıyla paralel olarak gittikçe artıyor.

Asgari ücret, daha çok özel sektörde çalışanları ilgilendiriyor biliyorsunuz.

Bu parayı özel sektördeki patronlar ödeyecek yani.

Ki;

Asgari, ücret ve buna yakın ücretle çalışanların sayısı 11 milyonu aşmış bulunuyor.

Adı asgari ücret ama bu paraya çalışanların oranını hesaba katarsak 17 bin 2 lira ülkemiz çalışanları için ortalama ücret durumuna gelmiş aslında.

Kamuda çalışan işçi ve memurlara ne kadar zam yapılacak bu da önemli.

Özellikle emekli maaşları ne kadar artacak?

Emekli maaşlarının son yıllarda asgari ücretin altında kaldığı görülüyor.

Emekli maaşlarına yapılacak artışın yüzde 50’nin altında kalması demek, milyonlarca emeklinin açlık sınırının altında yaşamaya mahkum edileceği anlamına geleceğini de hatırlatmak isterim.

Pazartesi günü yeni bir yıla uyanacağız.

Yeni yılda evvela herkese sağlık dilerim.

Yeni yılda ayrıca, ülkemizdeki terör olaylarının son bulmasını, bölgemizin yanı sıra tüm dünyada bir barış havası esmesini ve sonra da, yeni yılla birlikte gelmesini dilediğim bu huzur ortamında bütün insanlık için iyi bir yaşam dilerim.

İyi yıllar…