bonus veren siteler bonus veren siteler bonus veren siteler istanbul evden eve nakliyat cappadocia green tour istanbul sex shop
Akşener Samsun'da ne Söyleyecek?
Yazarlar // 18 Ocak 2024 Perşembe 13:05

Ragıp GÖKER

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, yarın Samsun'a gelecek ve büyük ihtimalle partisinin Samsun'daki adaylarını açıklayacak.

İhtimaldir ki;

Siyasete dair açıklamalarda da bulunacak.

Mesela, Samsun'da Büyükşehir dahil olmak üzere 17 ilçenin tamamında iddialı olduklarını ve tamamını kazanacaklarını söyleyecek mi, merak ediyorum.

Akşener siyasetçiden öte bir partinin genel başkanıdır.

Bu nedenle siyasete dair konuşurken iddialar ortaya koyması çok normaldir.

Ve fakat.

Madalyonun bir görünen, birde görünmeyen yüzü vardır.

Madalyonun görünen yüzü Akşener'e, partisinin Samsun'da 18-0 yapacağını söyleyebilir ama görünmeyen yüzü, ise partisiyle birlikte bütün muhalif partilere 18-0 kaybettireceğini gösteriyor ki; kaybetmek ve kaybettirmek daha güçlü bir ihtimal gibi görünüyor.

Akşener, Kemal Kılıçdaroğlu ile birlikte kurduğu ittifaktan ayrıldı biliyorsunuz.

Ayrılmakla da kalmadı.

Eski ortaklarını ağır bir dille suçlamaya başladı.

Bu nedenledir ki; ittifakın bileşenlerinden İYİ Parti ile birlikte 5 partinin de 31 Mart'ta yapılacak yerel seçimlerde ağır bir yenilgi almaları çok güçlü bir ihtimaldir.

Başta İstanbul ve Ankara olmak üzere bazı büyükşehirlerde tabanda bir birliktelik oluşturma ihtimali de var elbette ama mesela Akşener'in geleceği Samsun'da yapacağı konuşmayla, Samsun’daki tabanda oluşacak bir işbirliğini bozma ihtimali de var.

Rahmetli Mehmet Çebi ''Bir insanın hırsı aklının önüne geçmemeli'' derdi.

Ne kadar doğru bir söz!

Bu söze ''Öfkeyle kalkan, zararla oturur'' ve ''Keskin sirke küpüne zarar verir'' gibi atalar sözünü de eklemek mümkündür.

Akşener'in bir grup arkadaşıyla birlikte MHP'den ayrılarak İYİ Parti'yi kurma gerekçeleri, başta MHP’deki parti içi demokrasinin işlemiyor olmasının  yanı sıra, kuracakları yeni partiyle toplumsal muhalefete sözcülük etmekti.

Ki;

Akşener’i, henüz partisini kurmadan önce geldiği Samsun'da 31 Mart 2017'de yaptığı konuşmayı değerlendirdiğimiz yazıda, 'hareketin lideri' olarak görmüşüz.

Merak edenlerin tamamını H.HALK’ın internet sitesinde, https://www.hedefhalk.com/yazarlar/ragip-goker/hareketin-lideri-meral-abla başlığıyla okuyabilecekleri yazının bir bölümünde şunları dile getirmişiz:

''İki milletvekilinin yanı sıra CHP’liler de salondaydı, Demokrat Partili’ler de.

Ama salonu ülkücüler doldurmuştu.

Heyecan doruk yapmış gibiydi.

Yaklaşık bir saat kürsüde kalan Akşener, halkın anlayacağı bir dili kullanırken, dinleyenleri sıkmıyor.

Tane tane ve anlaşılır şekilde konuşuyor.

Evimizin bir ferdi gibi.

Abla yani

O nedenle anons yapan hanım sunucu da kürsüye O’nu 'Meral Abla' diye çağırdı.

'Meral Abla Aşısı' tutmuş.

'Ülkücülerin yeni lideri ' desek sanırım abartmayız.

Gelecekte durum nasıl şekillenir kestirmek güç elbette ama Akşener’in toplumsal muhalefetin de sesi olmaya aday bir duruş sergilediğini söylemek mümkün.''

Muhalefet partileri, demokrasilerin olmazsa olmaz parçalarıdır.

Bir ülkede işler düzenli gidiyorsa, bu durum iktidarların başarısı kadar muhalefetin de iktidar üzerinde oluşturduğu baskının sonucudur.

Ben de hep bunu savunmuşumdur.

Bu yazının amacı da Samsun'da ''Şu partinin adayı kazansın, ya da şu partinin adayı kaybetsin'' demek değildir.

Siyasetin, halkın refahı için yapılması gerektiğine inanmışımdır hep.

Mesela, çok güçlü bir muhalefet olsaydı, AK Parti iktidarı, emeklileri açlık sınırının altında yaşamaya mahkum edebilir miydi?

Ya da güçlü bir muhalefetin yapıldığı ülkede iktidarın mahkeme kararlarını uygulamama gibi bir lüksü olur muydu?

Sanmam.

Bu nedenle Akşener bugün Samsun halkına ne söyleyecek merak ediyorum.

Bu satırlarda yayınlanmış yazılarımda İYİ Parti'nin seçimlere kendi adaylarıyla girmek gibi bir hakkının olduğunu ve bununda analarının hak sütü kadar helal olduğunu yazdığımı hatırlayanlar olacaktır.

Akşener'i de, partisini kendi adaylarıyla seçime sokma kararına tümüyle karşı çıkmam ve bunun içinde kendileri suçlayamam.

Ve fakat.

Bir taraftan toplumsal muhalefetin sözcülüğüne soyunmak gibi bir misyon üstlenilirken, diğer taraftan sürekli birlikte yola çıktığı dostlarını suçluyor olmanın da iktidara yarayacağı gerçeği bilinmelidir.

Atılan taş, ürkütülen kurbağaya değmeli yani onu söylemek istiyorum.

Bu cümleden olarak, bugün Samsun'a gelecek Meral Akşener'e partilileri tarafından İYİ Parti'nin, Samsun'da kendi adaylarıyla gireceği seçimde, 5 yıl önce ittifak ettiği CHP'ye birlikte kazandıkları belediyeleri de kaybetme riskini görmesi gerektiğini hatırlatılmalı diye düşünüyorum.

Ki;

Yeniden ittifak edebilmeleri durumunda, Samsun'da Büyükşehir dahil bir çok ilçeyi kazanma şansları da var sahiden.

Mesela aksi durumda 54 ilden büyük bir ilçe olan İlkadım da İYİ Parti'nin elinden uçup gidecektir.