limanbet limanbet bonus veren siteler bonus veren siteler bonus veren siteler istanbul evden eve nakliyat cappadocia green tour istanbul sex shop jojobet giriş jojobet casino siteleri holiganbet holiganbet istanbul evden eve nakliyat istanbul eşya depolama
'Mülakat Sözünüzü Tutun'
GÜNCEL // 1 Aralık 2023 Cuma 08:46 // Güncelleme: 1 Aralık 2023 Cuma 08:46
'Mülakat Sözünüzü Tutun'
Saadet Partisi(SP) Samsun Milletvekili Mehmet Karaman, meclis genel kurulunda öğretmenlerin sorunlarını dile getirdi. İktidarın mülakatları kaldırma vaadini hatırlatan Karaman, verilen sözlerin tutulması gerektiğini söyledi.

 

Karaman, ‘‘Seçim beyannamenizde dahi paylaşılmadı mı? Bu halka söz verilmedi mi? Evet verildi! O halde neden hala mülakatlar kaldırılmadı? Söz vermek, sizin için kıymetli olmayabilir ama vatandaşımız için kıymetli. Birçok öğretmen adayını daha mesleğinin başında ne hale getirdiğinizin farkında mısınız? Kendilerini güven içinde hissetmiyorlar. Çünkü siz sözünüzü tutmuyorsunuz! Sözünü dahi tutmayan bir iktidarın kontrolündeki mülakata bu gençlerimiz nasıl güvenebilsin? Bu hatadan dönün neden mi? Çünkü bütün siyasi partiler bu konuda söz verdiler ve mülakatları hemen kaldırın!” ifadelerini kullandı.

 

'ÖĞRETMENLER YOKSULLUKLA SAVAŞIYOR'

 

Konuşmasının devamında öğretmen maaşlarının yoksulluk sınırının altında kaldığını ve öğretmenlerin bu durumu hak etmediklerini vurgulayan Karaman, 7354 sayılı Kanunun da bir meslek kanunu olmaktan çok uzak olduğunu ve derhal yeni bir düzenlemeye gidilmesi gerektiğini söyledi.
7354 Sayılı Öğretmenlik Meslek Kanunu yerine aday öğretmenin yetiştirilmesinden emekliliğine kadar kapsamlı ve kalıcı çözüm sağlayan bir kanunun ivedilikle düzenlenmesi gerektiğinin altını çizen Karaman, şunları kaydetti; ‘‘Meslek kanununda tüm eğitim çalışanlarının görev tanımları net bir şekilde yapılmalı ve öğretmen, başöğretmen, uzman öğretmen, müdür yardımcısı, müdür, şube müdürü, müfettiş vb. hizmet sınıfları arasında maaş dengesizliği düzenlenmeli ve tüm hizmet sınıflarının kariyer basamakları 657 Sayılı Kanunda hüküm altına alındığı üzere Kariyer İlkesine bağlı ve tüm eğitim kademeleri nezdinde şeffaf, rekabete açık, başarıyı ödüllendirme temelli kariyer ve görevde yükselme sistemine geçilmelidir!’’