limanbet limanbet bonus veren siteler bonus veren siteler bonus veren siteler istanbul evden eve nakliyat cappadocia green tour istanbul sex shop jojobet giriş jojobet casino siteleri holiganbet holiganbet istanbul evden eve nakliyat istanbul eşya depolama
Kuzey Kore Seçimlerinde 67 Yıl Sonra İlk Yaşandı
GÜNCEL // 28 Kasım 2023 Salı 10:10 // Güncelleme: 28 Kasım 2023 Salı 10:10
Kuzey Kore Seçimlerinde 67 Yıl Sonra İlk Yaşandı

Kuzey Kore'de yapılan yerel seçimlerde 67 yıl sonra ilk kez sandıktan küçük bir yüzde de olsa hayır oyu çıktı. Belirlenmiş adaya onay veya ret oyu kullanılan sistemde, il halk meclisi adayları için seçmenlerin yüzde 99,91'i evet oyu, yüzde 0,09'u da hayır oyu verdi.


Kuzey Kore'nin Kore Merkezi Haber Ajansına (KCNA) dayandırdığı haberine göre, 27 bin 858 Kuzey Kore vatandaşı, il ve ilçelerde yapılan yerel seçimlerde aday gösterildi. Yerel seçimlerde 1956'dan beri ilk kez hayır oyu verildi.

 

YÜZDE 0,09 HAYIR OYU ÇIKTI

 

Seçimlere katılımın yüzde 99,63 olduğu ifade edilen haberde, belirlenmiş adaya onay veya ret oyu kullanılan sistemde, il halk meclisi adayları için seçmenlerin yüzde 99,91'inin evet oyu, yüzde 0,09'unun da hayır oyu verdiği belirtildi.

 

1956 YILINDAN BERİ BİR İLK

 

İlçe ve şehir halk meclisi adayları için de seçmenlerin yüzde 99,87'sinin evet oyu, yüzde 0,13'ünün de hayır oyu kullandığı aktarıldı. Ülkedeki yerel seçimlerde 1956'dan beri ilk kez hayır oyu verildiği kaydedildi.

 

"BU DURUM İNSANLARIN OY HAKKI OLDUĞUNU GARANTİ ETMİYOR"

 

İsmini vermek istemeyen Güney Kore Birleşme Bakanlığı yetkilisi, "Bu hareket, Kuzey Kore'nin seçimlerde insanların görüşlerini belirtmesine izin verdiklerini göstermek için yapılmış gibi duruyor ancak bu, insanların oy hakkı olduğunu garanti etmiyor." ifadesini kullandı.

 

sozcu.com.tr