Canik'te roman günü
GÜNCEL // 12 Nisan 2021 Pazartesi 00:05
Canik'te roman günü
Samsun'da en fazla Roman istihdamı gerçekleştiren ve Romanlarla ilgili projeler üreten Canik Belediyesi, Dünya Romanlar Günü nedeniyle Belediyede çalışan Roman personele yönelik etkinlik düzenledi.

Belediye Başkanı İbrahim Sandıkçı, "Bizim kültürümüzde ayrımcılığa asla yer yok. İnandığımız din gereği bir ayrımcılık ve kişiye özel yıl içinde bir gün değer vermek gibi bir anlayış yok. Yine inancımız gereği, inandığımız din gereği kimsenin kimseye bir üstünlüğü yok. Biz hiç kimseyi renginden dolayı, ırkından dolayı birbirinden ayırt etmeyen bir dine mensup insanlarız" diye konuştu.

 


Canik ilçesinin il genelinde en çok Roman nüfusuna sahip olduğunu belirten Canik Belediye Başkanı İbrahim Sandıkçı, Canik ilçesinin nüfusunun 100 bin olduğunu, Canik'te 6 bin civarında Roman yaşadığını belirterek toplam ilçe nüfusunun yüzde 18'inin Romanlardan oluştuğunu ifade etti. Bu sayının azımsanmayacak bir sayı olduğunu belirten Başkan Sandıkçı, Romanlarla iç içe yaşamaktan, aynı kurumda birlikte çalışmaktan mutlu olduklarını ifade etti.

Başkan Sandıkçı, "Roman kardeşlerimizin daha düzenli binalarda, daha düzenli bir mahallede yaşamaları için bir çalışma içindeyiz. Onların bir değişim isteklerinin olduğunu gördük. İnşallah bu değişim ve dönüşümü en kısa sürede gerçekleştireceğiz. Fakat bunu yaparken Roman kültürünü muhafaza etmek durumundayız" dedi