Bandırma Vapuru, sanal müze oldu
GÜNCEL // 16 Mayıs 2021 Pazar 21:57
Bandırma Vapuru, sanal müze oldu

Samsun Büyükşehir Belediyesi Sabancı Vakfı’nın iş birliği ile hayata geçirdiği Bandırma Vapuru Sanal Müzesi, Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının Samsun’a çıkışının 102. yılında Sabancı Vakfı’nın ve Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin internet sitesinde ziyarete açıldı.

Mustafa Kemal Atatürk'ü 19 Mayıs 1919’da 18 silah arkadaşı ile birlikte Samsun’a getiren Bandırma Vapuru’ nun birebir replikası 2001 yılında yapıldı. 18 Mayıs 2003 yılında da müze olarak hizmete giren ve her yıl binlerce kişi tarafından ziyaret edilen Bandırma Vapuru, artık sanal olarak da gezilebilecek. Büyükşehir Belediyesi ve Sabahcı Vakfı iş birliği ile hayata geçirilen “Bandırma Vapuru Sanal Müzeyi” tüm dünyayla buluşturmaktan onur duyduklarını ifade eden Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Atatürk ve silah arkadaşlarının 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkışı ile tarihi değiştiren olayların başladığını vurguladı.

Kurtuluş Savaşı'nın başlamasında önemli bir rolü olan Bandırma Vapuru’ nun bağımsız Türkiye Cumhuriyeti’ne giden yoldaki işlevine değinen Başkan Demir, “Bandırma Vapuru bundan 102 yıl önce İstanbul’dan Samsun’a getirdiği misafirleri ile bir ülkenin tarihini değiştirmiştir. Bu anlamda önemi büyüktür” dedi. Sabancı Vakfı ve Samsun Büyükşehir Belediyesi iş birliği ile hayata geçirilen Bandırma Vapuru Sanal Müzesi için katkılarından dolayı Güler Sabancı başta olmak üzere bu anlamlı projede yer alan herkese teşekkür eden Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir “Bu proje dolayısı ile Güneşin Doğduğu Şehri sanal ortam kanalıyla tüm dünyayla buluşturmaktan onur duyuyoruz” dedi.