limanbet limanbet bonus veren siteler bonus veren siteler bonus veren siteler istanbul evden eve nakliyat cappadocia green tour istanbul sex shop jojobet giriş jojobet casino siteleri holiganbet holiganbet istanbul evden eve nakliyat istanbul eşya depolama
Arkeoloji Vadisine 300 bin Ziyaret
GÜNCEL // 24 Kasım 2023 Cuma 12:32 // Güncelleme: 24 Kasım 2023 Cuma 12:32
Arkeoloji Vadisine 300 bin Ziyaret

Samsun'un Tekkeköy ilçesinde bulunan ve Eski Taş Çağı'ndan (Paleolitik Dönem) kalan Tekkeköy Mağaraları Arkeoloji Vadisi'ni son bir yılda 300 bin kişi ziyaret etti.

Tarihte ilk kez katlı yaşama geçilen yer olarak gösterilen mağaraların kat planlı olduğunu ifade eden Togar, "Tekkeköy'de kazı çalışmalarına tekrar başlamak için çalışma yürütüyoruz. Çalışmalar tekrar başladığında hem Türkiye'miz için hem dünya için bir kültür mirası olarak insanlığa ve ülkemize armağan etmeyi amaçlıyoruz. Samsun'un yerli ve yabancı en fazla turist ziyaretinin olduğu bölge olduğunu söyleyebilirim. Özellikle Karadeniz'e tur düzenleyen turizm acentelerinin es geçmediği bir mekan burası. İlçe belediyesi olarak bu firmaların tamamını burada ağırlıyoruz." dedi.

Togar, milattan önce 6 binli yıllarda Tekkeköy Mağaralarında yaşam belirtileri bulunduğunu belirterek "Katlı yaşama geçilen ilk yer olduğunu biliyoruz. Hatta bu bölgenin kimi yerlerinde gemi halat bağlantı yerlerinin izlerine rastlayabiliyoruz. Bu bölgenin tamamı sular altında o zaman. Sular çekildikten sonra burada yaşam devam etmiş. Yaptığımız Arkeoloji Vadisi'ni o zamanki yaşamın, o tarihi heykelciklerle, aile yaşantısıyla, figürleriyle donatıldığı ve açık alanda o tarihin canlandırıldığı bir açık alanlı arkeoloji müzesi olarak dizayn ettik." diye konuştu.