17 Mayıs'a kadar kapanıyoruz!
GÜNCEL // 26 Nisan 2021 Pazartesi 20:29

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 29 Nisan Perşembe akşamından 17 Mayıs Pazartesi sabahına kadar tam kapanma uygulanacağını açıkladı

17 Mayıs'a kadar kapanıyoruz!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığındaki Cumhurbaşkanlığı kabine toplantısı sona erdi. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ndeki toplantı, yaklaşık 3 saat sürdü.


Artan vaka sayıları ve ölümler, kovit-19 pandemisinde son gelinen nokta kabineyi tam kapanma kararı almaya itti. Türkiye'nin salgınla mücadelesinde ilk kez tam kapanma uygulamasına geçiliyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan, 29 Nisan Perşembe gününden 17 Mayıs'a kadar tam kapanma süreceğine girileceğini açıkladı.


3 hafta sürecek
tam kapanma süreci için alınan kararlar şöyle;


-29 Nisan 2021 Perşembe akşamı saat 19.00'dan başlayıp, 17 Mayıs 2021 Pazartesi sabah 05.00'e kadar sürecek şekilde tam kapanmaya geçiliyor.


-Şehirler arası seyahatlerin tamamı izne tabi olacak ve şehirler arası toplu taşıma araçları yüzde 50 kapasiteyle çalışabilecek.


-Konaklama tesislerindeki rezervasyonlar, sokağa çıkma ve şehirlerarası seyahat kısıtlamaları için istisna teşkil etmeyecek.

-Anaokulu, kreş, 8'inci ve 12'nci sınıflar dahil, tüm kurumlarda yüz yüze eğitime ara verilecek, tüm sınavlar ertelenecek.


-Zincir marketler pazar günleri kapalı olacak, diğer günlerde belirlenen saatlerde hizmet vermeyi sürdürecek.