Şu Çılgın Türkler yeniden sahnede
YAŞAM // 23 Ocak 2020 Perşembe 10:22

Samsun Sanat Tiyatrosu Genel Yönetmeni Yaşar Gündem tarafından sahneye uyarlanan ve Türkiye’nin dört bir tarafında oynanan Turgut Özakman’ın muhteşem eseri “Şu Çılgın Türkler” oyunu, Cumhur Kocaoğlu Tiyatrosu tarafından tekrar Samsunlu tiyatroseverlerle buluştu

Şu Çılgın Türkler yeniden sahnede

Turgut Özakman'ın ölümsüz eseri Şu Çılgın Türkler, zorluklar içinde adım adım geriye çekilen bir halkın kenetlenerek emperyalist güçleri yurdundan kovmasının destanını anlatıyor. Atatürk'ün Samsun'a çıkışının 100. yılında Samsun ve Amasya tiyatrolarının birleşmesiyle bir ilke imza atılan oyunda, Mustafa Kemal Atatürk rolünü Amasya İris Sanat Tiyatrosu Genel Sanat Yönetmeni Atilla Özgen oynuyor.

Bu şahane gösteri, Samsun’un ilk özel tiyatro salonu olan Lovelet Sahnesinde, Cumhur Kocaoğlu Tiyatrosu tarafından dün akşam Atatürkçü Düşünce Derneği Samsun şubesi ve derneğin çatısı altındaki burs alan gençler için sahnelendi.

İzleyenlerin soluksuz takip ettiği oyun dakikalarca ayakta alkışlandı. Oyunun sonunda konuşma yapan ADD Samsun Şube Başkanı Dr. Işık Özkefeli: “Turgut Özakman’ın bu kitabını hepimiz okumuşuzdur elbet ama bir de sahnede Anadolu’da kurtuluşu ve tam bağımsızlığı adına destan yazan Çılgın Türkerleri görmek ve hatırlamak çok güzeldi. O destanı bizler yazdık ve tekrar yazama azim ve kararlılığındayız. Sevgili Cumhur Kocaoğlu ve sanat emekçisi dostlarımıza, burada salonda bizlerle olan gönül dostlarımıza şahsım ve yönetim kurulum adına çok teşekkür ediyorum. Bilet alarak katkıda bulunan sizler derneğimizin burs alan gençlerine katkıda bulundunuz. Teşekkür ediyoruz. Sevgili dostum Yaşar Gündem iyi ki bu oyunu yazdın ve bizimlesin.” İfadelerini kullandı.

Bu muhteşem gösteri 30 Ocak 2020 Perşembe akşamı saat 20.00’da Samsun Büyükşehir Belediyesi Sanat Merkezinde tekrar gösterimde olacak.

Şu Çılgın Türkler yeniden sahnede