Atakum'da ortalık karıştı
GÜNCEL // 7 Kasım 2023 Salı 20:38 // Güncelleme: 14 Kasım 2023 Salı 20:39
Samsun, 31 Mart 2024 yerel seçimlerine giderken, adayların profilleri de yavaş yavaş şekilleniyor. Samsun Büyükşehir ve İlkadım ilçesi gibi en önemli seçim bölgelerinden biri de kentin eğitim, eğlence, turizm, kültürel ve sahil ilçesi olan Atakum.

 

Atakum'a her partiden aday adayları siyasi arenaya çıkarken, CHP'de Genel Başkan Özgür Özel'in seçilmesinin ardından birçok ilçede ikili yarış gündeme geldi. Özel'in bilindiği üzere, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ile ittifak yapılabileceğini yakın çevresine söylediği ifade ediliyor.  CHP ve İYİ Parti'nin ayrı ayrı adaylarla sahaya çıkması, ittifak adayı nasıl olacak sorusunu gündeme getirdi.

 

ATAKUM HER PARTİNİN HEDEFİ

 

Geçtiğimiz 29 Mart 2019 seçimlerinde AK Parti'den, Atakum Belediyesi'ni alan CHP'li Av. Cemil Deveci başkanlık koltuğuna oturdu. AK Parti'nin kendi içinde 'yüreğimizdeki hançer' diye nitelendirdiği Atakum mağlubiyeti hiç unutulmadı. Tüm hesaplar da 2024 seçimlerine göre yapıldı. O nedenle AK Parti, geniş bir aday adayı kadrosuyla Atakum'a yeniden talip. Listede eski başkanlar, yeni ama bilinen isimlerin yanı sıra, 'aktif siyasetten hiç kopmayan isimler de var'. Ve sayının gittikçe artması da öngörülüyor.

 

AK PARTİ'DE GÜÇLER SAVAŞI YAŞANACAK

 

 

Aktif siyasetin içinde yer alan isimlerden biri AK Parti Çevre Şehir ve Kültür Başkan Yardımcısı Oğuzhan Serinkaya. Serinkaya, Genel Başkan Yardımcısı Çiğdem Karaaslan'ın en yakınındaki isimlerden. Ancak adeta güçler savaşına dönen Atakum'da, AK Parti Yerel Yönetimler'den Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Yusuf Ziya Yılmaz'a yakın bir isim de gündemden düşmüyor.

 

 

Kapatılan Kurupelit Belediyesi eski Başkanı ve Yılmaz'ın SBB Başkanlığı döneminde Meclis Başkan Vekili olan Turan Çakır. Çakır'ın, Yılmaz'a yakınlığı herkes tarafından biliniyor. Serinkaya ve Çakır çekişmesinin yaşanabileceği cazibe merkezi Atakum'da diğer isimler de güçlü siyasiler.

 

ESKİ BAŞKANLAR SAHAYA DÖNÜYOR

 

 

O siyasilerden biri Atakum Belediyesi eski Başkanı İshak Taşçı. Geçen seçim aday yapılmayan eski Başkan Taşçı, ilçenin kanaat önderlerini gezmeye başladı ve kulislerini de sürdürüyor.

 

19 Mayıs Belediye Başkanı Osman Topaloğlu'nun 3 döneme takılıp Atakum'da 'yeni aday' olarak sahaya çıkmayı düşünen bir başka isim.

 

 

Atakum Belediyesi eski başkanlarından Adem Bektaş, Büyükşehir adaylığı için çıktığı yolda, yönü Atakum'a çevrilebilecek bir başka isim. SBB Başkanı Mustafa Demir'in yeniden SBB'ye aday yapılması halinde Bektaş'ın şansı artar diyenler çoğunlukta.

 

 

Mimar ve Mühendisler Grubu Samsun Şube Başkanı Hilmi Eker, adaylığını açıklayan tek isim.

 

 

Eski milletvekili aday adayları Emine Karaçuha Yılmaz ve Özlem Maraş da kulislerde adı geçen kadın aday adayları.

 

 

Atakum'da ilçe başkanlığı yapan Av. Hüseyin Dereli'de Atakum Belediye Başkan aday adayı olması beklenen isimler arasında yer alıyor.

 

BAŞKAN DEVECİ'YE RAKİP ÜSTÜNE RAKİP

 

 

Atakum'da güçlü bir AK Parti aday adayı listesi beklerken, mevcut Belediye Başkanı CHP'li Cemil Deveci'nin parti içi rakiplerinden de söz ediliyor. CHP Atakum İlçe Başkanı Serhat Türkel'in yeni ilçe başkanı seçilmesine rağmen başkan adaylığı düşündüğü konuşulurken, Samsun Tabip Odası eski Başkanı Dr. Murat Erkan da sahada konuşulan bir başka CHP'li. Ancak herkesi şaşırtan bir siyasi var ki; o kişi de son genel seçimde aday gösterilmeyen ancak CHP Genel Sekreterliliği görevine getirilen, Kemal Kılıçdaroğlu'nun yakın ekibinde yer alan Neslihan Hancıoğlu. CHP'de daha da aday adayı çıkacağı konuşulurken, mevcut Başkan Cemil Deveci ise "Yeniden adayım" diyerek adeta hem parti içine, hem de diğer siyasi partilere meydan okuyor. KESK Dönem Sözcüsü Bayram Çelik'inde Atakum Belediye Başkan aday adayı olacağı ifade ediliyor. Çelik'in sivil toplum kuruluşlarına ziyaretlerine başladığıda biliniyor.

 

İYİ PARTİ GÜÇLÜ ADAYLA GİRECEK

 

 

MHP'nin 'daha önce belediye başkanlığı seçimi kazandığı ilçelere' yoğunlaşması nedeniyle Atakum ile ilgili bir aday adayı çalışması şuan için görülmüyor. Atakum'da Cumhur İttifakı adayını destekleyeceği, farklı ilçelerde başkan adaylığı isteyeceği konuşuluyor. Ama İYİ Parti Atakum seçimlerine şimdiden başladı. İYİ Parti Atakum İlçe Başkanı Avukat Selen Gülhan Çam, 'Atakum'un ilk kadın belediye başkanı olmak istiyorum' diyerek aday adaylığını kamuoyuna duyururken, İYİ Parti GİK Üyesi ve Samsun Milletvekili Adayı İmren Nilay Tüfekci'ninde aday adayı olmayı düşündüğü belirtiliyor.

 

 

Önümüzdeki süreçte her partide aday adaylarının artacağı belirtilirken, CHP'de Özgür Özel devrinin başlaması, ittifak görüşmelerine kapı araladı. Atakum'da ittifak kararı alınırsa, AK Parti'de ona göre strateji uygulayarak başkan adayını belirleyecek.

HEDEFHALK