limanbet limanbet bonus veren siteler bonus veren siteler bonus veren siteler istanbul evden eve nakliyat cappadocia green tour istanbul sex shop jojobet giriş jojobet casino siteleri holiganbet holiganbet istanbul evden eve nakliyat istanbul eşya depolama
Zam şampiyonu tavuk
EKONOMİ // 27 Eylül 2023 Çarşamba 08:36 // Güncelleme: 27 Eylül 2023 Çarşamba 08:36
Zam şampiyonu tavuk
Yüksek et ve tavuk fiyatları, vatandaşın bütçesini zorluyor. Semt bazında farklılık gösterse de dana kuşbaşı etin kilosu 360 liradan başlayarak 380 liraya kadar çıkabiliyor. Tavuk kanadının fiyatı ise 170 lirayı aşıyor.

ElipsHaber'de yer alan haberde; Türkiye Kasaplar Federasyonu Başkanı Osman Yardımcı, kasap esnafının maliyetlerinin arttığını vurgulayarak, "Bir çuval yem fiyatı 100 liraydı, şimdi 450-500 liraya ulaştı. Dükkan kiraları 20 bin lira. Esnaf, bu parayı kazanamıyor. 20 bin lira kira, 20 bin lira işçi maliyeti toplamda 40 bin lira yapıyor. Bir çalışanın sigortası 5 bin lira tutuyor. Ayrıca 7-8 bin lira elektrik faturası ödeniyor. Bu maliyetler et fiyatlarına yansıyor" dedi.

 

Osman Yardımcı, maliyet artışlarına dikkati çekti. Yardımcı, "Bir kilo et fiyatı 340-350 lira bandındaydı. Şu an 360 lira ile 380 lira arasında değişiyor. Maliyetlerimize kıyasla yapılan zam çok değil. Üretim maliyetleri ve girdi fiyatlarımız çok yüksek" diye konuştu. Yardımcı, "Bu yıl yangınlardan dolayı çoğu piknik alanı kapatıldı. Piknik sezonu olmadı. Devlet bu yönden haklı ama piknik ve mangal sezonu olmayınca da işlerimiz aksadı" ifadelerini kullandı.