limanbet limanbet bonus veren siteler bonus veren siteler bonus veren siteler istanbul evden eve nakliyat cappadocia green tour istanbul sex shop jojobet giriş jojobet casino siteleri holiganbet holiganbet istanbul evden eve nakliyat istanbul eşya depolama
Çocuk okutmak lüks oldu
EKONOMİ // 7 Eylül 2023 Perşembe 22:11 // Güncelleme: 7 Eylül 2023 Perşembe 22:11
Çocuk okutmak lüks oldu

Yeni eğitim-öğretim dönemi öncesinde, eğitim hazırlık masraflarının velileri kara kara düşündürdüğünü söyleyen CHP’li Murat Çan “Çocuk okutmak artık lüks oldu, derin yoksulluk ve hayat pahalılığı, çocukları eğitimden koparıyor” dedi.


Defterden kaleme, kıyafetten çantaya, kantinden servis ücretlerine kadar birçok ürün ve hizmet kaleminde son bir yıl içindeki fiyat değişimi yüzde 300’lere dayanırken, sabit gelirli ailelerin gelirinde bu düzeyde bir artış yaşanmadığının altını çizen CHP’li Çan şunları söyledi:

“Esnafımızdan ve velilerimizden aldığımız bilgilere göre, eğitim harcamalarının en temel kalemi olan kırtasiyede yıllık enflasyon yüzde 300 seviyesinde. Kıyafet harcamalarında ise yüzde 200’lük bir artış söz konusu. Öğrencilerimizin ulaşımı, beslenmesi ve daha birçok harcama kaleminde fiyatlar almış başını gitmiş durumda ve bu artışların yeni eğitim öğretim dönemi boyunca da devam edeceği aşikar. Aileler, kara kara düşünüyor. Onlar için çocuk okutmak artık lüks oldu. Daha da vahimi 9-10 yaşındaki evlatlarımız bile ekonomiyi, hayat pahalılığını konuşur hale getirildi. Derin yoksulluk ve hayat pahalılığı maalesef çocuklarımızı eğitimden koparıyor. İktidar koltuğunda oturanlar, derhal soruna odaklanmalıdır. Yapılması gereken ilk iş, ailelerin eğitime hazırlık ve başlangıç masraflarını aşağı çekmektir. Bunun da yolu okul ihtiyaçlarındaki KDV’nin düşürülmesidir.”