Yayılmacılığın Başkenti
Yazarlar // 4 Mayıs 2017 Perşembe 23:02

Tekin AKIN

Amerika Birleşik Devletleri, dünyada her şeyin en iyisini bildiğini ve ürettiğini sanan, işine gelmeyen her şeyi kınayan, dünyanın jandarması olduğunu sanan bir ülke.

* * *

Birçok ülkenin iç işlerine karışmaktan utanmayan, demokrasilerine ayar veren, kızdığı ülkelere ambargo uygulayan, zaman zaman azarlayan ve hatta tehdit eden, daha da kızarsa işgal gücü olabilen Amerika Birleşik Devletleri.

* * *

ABD Başkanı Donald Trump’da, demokrasi ihraç eden bir ülkenin başkanı olarak, beğenmediği demokrasilerde yapılanları yapmaya başladı sanki.

- Göreve başlar başlamaz Razzap’ın soruşturmasının savcısını görevinden azletti.

Bu durum başka bir ülkede olsaydı, bir davanın savcısı görevinden azledilseydi, ABD hemen, yargı bağımsızlığı adına konuşur, o ülkenin yargısına ayar vermekten geri kalmazlardı.

- Dünyanın her yerinde yaşananlara burnunu sokmaktan çekinmeyen Amerika Birleşik Devletlerinin başkanı, kızını ABD Başkanı danışmanı olarak atamış.

Liyakat konusunda mangalda kül bırakmayan ABD ile liyakatin askıya alındığı izlenimi veren ABD’yi değerlendirmeye çalışıyorum.

ABD de, Başkan danışmanı olabilecek liyakatte başka kimse olmadığını mı anlamalıyız.

* * *

Bütün dünyaya, devlet bürokrasisinin oluşturulması sırasında nasıl davranılacağını öğütleyen, birçok demokrasiye ve hukuka ayar vermeye ayak kalkan ve bu ülkelere, liyakate dikkat edilmesi gerektiğini öğütleyen ABD’yi ve Donald Trump’ı anlamaya çalışıyorum ama anlayamıyorum.

* * *

ABD, dünyanın en iyi başkanlık sistemine, en iyi işleyen hukuk ve en gelişmiş demokrasiye sahip olduklarını söylerler ve söyletirler.

Oralarda olduğu iddia edilen İleri demokraside, Liyakate dikkat etme iddiaları da, bağımsız işlediği iddia edilen hukukları da, meğer çocuklara anlatılan masallar gibiymiş.

* * *

Azerbaycan’da Aliyev, eşini Cumhurbaşkanı danışmanı yaptığında, içimden kınamıştım.

Azerbaycan’daki demokratik teamülleri, Avrupa’daki, ABD’deki demokratik teamüllerle kıyaslamaya kalkmıştım.

İyi ki bu düşüncelerimi kaleme almamışım.

Demokrasilerde, babanızın veya bir yakınınızın tavassutu ile önemli mevkilere getirilmek, ülkenin adı ne olursa olsun etik değildir.

! Mayıs kutlu olsun…