Sporda Marka Olmak
Yazarlar // 04 Ocak 2016 Pazartesi 00:00

Yavuz BAŞAR

Dünya’da sanat ve spor üzerinden tanıtım yapılması ve imaj oluşturulması çok sık kullanılan yöntem. Bir zamanlar Sovyetlerin ve Çin’in ülke ve ideolojinin, olumlu  imajını oluşturmak adına, sanatı ve sporu nasıl başarılı kullandığını biliriz.

Bu strateji ismi bilinen ülkelerin değil, Afrika ülkelerinin bazılarının bile gündeminde olmuştur.Bizim güreş sporunda aldığımız olimpiyat başarıları artık bugün tarih oldu.

Futbol dünyanın en popüler sporu ve ülke ve kent markalaşmasında günümüzde tartışmasız en güçlü öğe.

THY’nin Barselona ve Mancester’e sponsor olması başka nasıl açıklanabilir?

Bu aynı zamanda bir markanın bir marka üzerinden imaj yenilemesi ve ortak imaj paylaşımıdır.

Futbolda Türk takımlarının ve Milli Takımın başarısı  bazen ıstıkrarlı bazen istikrarsız bir çizgiye sahip olması  İnişler le  ve çıkışlar la sürüyor.

Başarı bu dönemde kişisel, 1980 lerde. Bayer Münih’de oynayan Erhan Önal’dan başlayarak Avrupa takımlarında yıldız futbolcularımız var bugün Emreler, mesut özıller  vs vs

Bunların oluşturduğu imaj daha çok kişisel, ülke adına gurur kaynağı dışa verdikleri ise “sempati” dir.

Basketbol başarılarımız, futboldan daha istikrarlı, yıldızlarımız ise daha sönük…

Son yıllarda çok farklı spor dallarında başarılarımız bir birini takip ediyor.

Özellikle bölgesel çıkışlar çok önemlı  benim dikkatimi çekiyor.      
Acıbadem Bayan Voleybol takımı, Antalya Muratpaşa Belediyesi  ve Bursanın Nılufer beledıyesı  gıbi  ve biliyorsunuz farklı spor dallarına yıllardır özenle yatırımlarda    yapılıyor inanıyorumkı  onümüzdekı yıllardada  ülke ve bölge imajlarımızın   tanıtımına, ve  sporcularımıza  olumlu katkı sağlayacaktır.