Siyasi Partilerimiz ve Demokrasi
Yazarlar // 8 Ocak 2018 Pazartesi 20:10

Tekin AKIN

Bir siyasi partinin başarısı, muhalefette olduğu zamanlarda yaptığı çalışmalarına ve hazırlıklarına bağlıdır.

* * *

Üyelerinin eğitimine ve yönetime katılma isteğine bağlıdır.

* * *

Üyeler arasında farklılıkların partiye güç vereceğine inanmaya bağlıdır.

* * *

Siyasi partiler, iktidar olduklarında bu ülkeyi nasıl yöneteceklerinin, ülke sorunlarını nasıl çözeceklerinin hazırlıklarını yapmalarına bağlıdır.

Bu hazırlıklarını yapmamış veya tamamlayamamış partilerin, iktidar olduklarında başarılı olma şansları azalmaktadır.

* * *

Kimsenin, bu kadar karmaşık sorunlar ile kronikleşmiş sorunlar ile hazırlıksız, günü birlik laflar ve tedbirler ile başarılı olma şansı yoktur.

* * *

Siyasi partilerin, ülke için önerdikleri demokrasinin, hiç olmazsa bir bölümünü parti içerisinde kurabilmeleri gerekmektedir.

Bu parti içi demokrasiyi önce üyelerine ve sonrada halkımıza anlatabilmelidirler.

Yoksa ülke için önerdikleri demokrasi ve demokratikleşme vaatleri inandırıcı olamaz.

* * *

Kendi içerisinde demokrasisini tamamlayabilmiş partiler, içerisindeki farklı sesleri, partinin zenginliği olarak gören bir siyasi parti durumuna gelebilirse, ülke içerisindeki farklı seslere de çözüm üretmesi daha kolay olacaktır.

***

Temsili demokrasi, partilerimizin içerisinde delege ağalarının oluşmasına neden oluyor ise o zaman üyelerin tamamının katılımının sağlandığı seçimler ile doğrudan demokrasi devreye sokulabilmelidir.

Bunun siyasi partiler kanununa göre mümkün olmadığı iddia ediliyor ise, demokrasi için yapılacak itaatsizlikler partilerimize güç ve güven kazandıracaktır.

* * *

Bir siyasi partideki lider, mahallelerdeki delege seçimlerinden başlayarak, İlçe yönetimlerine, İl yönetimlerine, Belediye Başkanlıklarına ve Millet Vekilliklerine kimlerin seçileceğini belirleme hakkını, o partinin üyelerine bırakmaz ise, bu tip liderler demokrasinin krallığına soyunmuş olurlar.

* * *

 

Siyasi partilerimizdeki üyelerimiz bu iç cebelleşmeye harcadığı enerji ile emeklerini boşa harcamaktadırlar.

* * *

Ne yapmak gerek derseniz, bırakınız dereler kendi yataklarında aksınlar,o derelerin barajlarda birikmesini sağlayan siyasetçi olursanız, o suyun enerjisinden daha fazla yararlanma olanağını bulursunuz.

* * *

Siyasi partiler ve o partilerin yönetim kadroları, ülke sorunlarına ve dünya sorunlarına eğilmedikçe, bu konularda çalışma yapmadıkça, siyasi partilerimiz devlet adamı yetiştiren Üniversiteler haline gelememektedir.

* * *

Bunun önemsenmesi gerekmektedir. Siyaset yapmak, tilki kurnazlığının dışında, ülke sorunlarının üzerinde de çalışma yapmak işi olduğu unutulmamalıdır.

* * *

Ne zaman olur bilemem ama siyasi partilerimizi devlet adamı yetiştiren okullar haline getirmek zorunda olduğumuzu unutmamalıyız.