Samsun'un Güzellikleri de Var...
Yazarlar // 20 Kasım 2017 Pazartesi 20:37

Turgay SÖZEN

Samsun'u hep eleştirilerle gündeme getirecek değiliz ya...

Tabi ki bu kentte güzel şeyler de oluyor.

Her ne kadar yüzlerce kilometre uzakta olsak da Samsun, her zaman bir göz ucu kadar yakınımızda...

Geçtiğimiz günlerde sosyal medyada okuduğum bir haberden çok mutlu oldum.

Hatta haberi paylaştım ve küçük bir de mesaj yazarak arkadaşımı kutladım.

Arkadaşım, hatta kardeşim demekten büyük onur duyduğum pırıl pırıl bir genç Avukat Burhan Uyan'ın Koordinatörü olduğu; Samsun Barosu Yapay Zeka ve Hukuk Çalışma Grubu’nun Türk Medeni Kanunu'na "gerçek" ve "tüzel" kişilerin yanında "insansılar" başlıklı ek yapılması için "Medeni Kanun 2.0" adlı kanun taslağı üzerinde çalıştıklarını ve bunun 2023'te TBMM'ye sunulmasını hedeflediklerini heyecanla öğrendim.

Samsun Barosunca gerçekleştirilen bu çalışma, geçtiğimiz bir kaç yazımda bahsettiğim

4. Sanayi Devrimi veya Endüstri 4.0 olarak adlandırılan digital ve fiziki yapının sanalla buluştuğu sanayi devriminin hukuki üst yapısının oluşturulmasıyla ilgili gerçekleştirilen bir çalışmaydı.

Bu çalışmayla Endüstri 4.0’un 2023 yılında uygulanmak üzere hukuki yapısı hazırlanıyor. Yapay zekâlı robotlarla insan ilişkilerinin hukuki alandaki buluşmasının kanun metni hazırlanıyor. Bunu da Samsun Barosu gerçekleştiriyor. Heyecanlanmamak mümkün değil. Dünya Ekonomik Forumu verilerinde 2025 yılında yaklaşık yüzde 70–80 gerçekleşeceği öngörülen Endüstri 4.0 Sanayi Devriminin öncesine rastlayan bu gelişmeyi, ülkemiz adına harika bir gelişme olarak değerlendiriyorum.

Ayrıntılarını Samsun'daki medyadan mutlaka okumuş olmalısınız. Burada zamanınızı almak istemiyorum. Bu kadar önemli bir konuda, Türkiye'nin örnek kadrosunda yer alan Avukat Burhan Uyan kardeşimi ve çalışma arkadaşlarını kutluyorum.

Sanayi devrimleri uçuk hayallerle ortaya çıkıyor ve gelişiyor. Çocukluğumuzda, özellikle bizim kuşak Jules Verne’nin romanlarını okumayanımız çok azdır. Oradaki uçuk fikirler olaylar bize gerçekleşmeyecek hayaller olarak gelirdi. Bunların birçoğu yıllar içerisinde gerçekleşti. Halbuki Endüstri 4.0 aklın alamayacağı gelişmelerle dolu bir sanayi devrimi olarak gelişmeye devam ediyor. Bunda hayalin sınırı yok…

Samsun Barosu ve Avukat Burhan Uyan kardeşim konuyu güzel bir yerinden yakalamış ve çalışmalarını zaman kaybetmeksizin başlatmış. Söyledim ya bununla ilgili yazı çalışmalarımı sürdürüyorum. Gelecek yazılarımda ayrıntılarından bahsetmeye çalışacağım. Ama kısaca söz etmeden geçemeyeceğim.

Endüstri 4.0’da daha neler neler var. Akıllı fabrikalar, akıllı konutlar, akıllı kentler, insansız kara ve hava araçları, büyük veri, bulut bilişim, nesnelerin interneti, akıllı robotlar, 3 D yazıcılar, yapay zeka ve diğerleri… Bütün bunlar veri üretiyor ve sonraki gelişmeleri bu verileri değerlendirerek gerçekleştiriyor.

Siber bir devrim olarak da adlandırılan bu gelişme, insan yaşamını da önemli ölçüde etkilemeye başladı gibi görünüyor. Bilim adamları bir taraftan insanın ve toplumun iyileştirilmesinde, refahının artırılmasındaki, sıkıntılarının çözülmesindeki olumlu yanlarını belirlerken, diğer taraftan da olası olumsuzlukları öngörmeye ve tedbirler geliştirmeye çalışıyor. Çalışmalar, gelişmeler büyük bir hızla sürüyor. Bir de bakmışsınız ki, üç-beş on yılda Endüstri 4.0’da gerilerde kalmış, yeni bir boyuta geçmişiz.

Önümüzdeki yıllarda kullanılmaya başlayacak insansız kara araçlarının kazaları yüzde 90 oranında azaltması öngörülüyor. Bu araçların çalışmasıyla ilgili de hukuki altyapının şimdiden hazırlanması gerektiğini düşünüyorum.

Avukat Burhan Uyan ile ilgili gözüme ilişen bir başka haberi de siz değerli dostlarımla paylaşmak istiyorum.

Geçtiğimiz günlerde Osman Kara ağabey de büyük bir heyecan içerisinde gündeme getirdi.

Samsun'dan böyle bir haberi okuduğum zaman büyük keyif aldım.

Geleceğimiz adına umutlarım arttı.

"Marslı Mühendis Kızlar Projesi" adı verilen projenin başında da Avukat Burhan Uyan var. Samsun'dan seçilmiş, 15 pırıl pırıl genç kızımızın gelecek için çalışmaları, teknolojiyi kucaklayarak ülkemizi aydınlık geleceğe taşımak için çırpınmaları her türlü övgünün üzerindedir.

“Marslı Mühendis Kızlar Projesi" kapsamında eğitim gören 15 Samsunlu üstün zekalı kız öğrenci, 22. yüzyılın teknolojilerini ve bakış açılarına sahip olmanın yollarını arıyor.

Proje Koordinatörü Av. Burhan Uyan, medya kuruluşlarında yer alan yer alan açıklamasında, şöyle diyor: “Türkiye’de kapsam ve içerik itibariyle ilk defa bu kadar ayrıntılı ve geleceğe dönük eğitim projesi gerçekleştiriyoruz. Amacımız 14–17 yaş arasında devlet okullarında okuyan lider yeteneğine sahip genç kızlarımıza 22. yüzyılın teknolojilerini ve bakış açılarını kazandırmak. Bunları yaparken de Cumhuriyet döneminde üretilmiş 2 milli uçağımızın yeniden uçurulmasını da sağlayacağız. Amacımız çocuklarımızın geleceğimizden, ülkelerinin geçmişteki sıkıntıları içerisinde teknolojik başarılar göstermiş insanların hatıralarını da onurlandıracak şekilde ilham alıp, Türk milletinin 22. yüzyılda da var olmalarını sağlayacakları bir bakış açısı ve teknolojik alt yapıya sahip olmalarını sağlamak."

Sevgili Av. Burhan Uyan'ı, genç kızlarımızı ve bu güzel haberi heyecan ve edebi bir dille köşesine taşıyarak bizleri bilgilendiren Osman Kara ağabeyimi kutluyor, teşekkür ediyorum.

Hep söylerim.

Okuyup, değerlendirip, düşünüp, eleştirip, planlayıp,  uygulayıp, koordine edip, denetleyip, düzelterek ülkemizin geleceği için hep beraber çalışmalıyız, çok çalışmalıyız, daha çok çalışmalıyız.

Teknoloji ve zaman hızla akıp gidiyor...

Birinci, ikinci, üçüncü derken dördüncü sanayi devriminde de altı yıl geçip gitti.

Bir kaç on yıl, belki de daha kısa bir zaman sonra 5. sanayi devrimi gündeme gelecek.

Henüz vakit varken, acilen bütün sistemlerimizi gözden geçirerek, düzenleyerek bu gelişmenin içerisinde olmalıyız.

Aksi takdirde geçmişte olduğu gibi bir asrı daha kaybetmiş olacağız.

Sağlıkla ve sevgiyle kalın...