Ne Ülkeymışiz  Be
Yazarlar // 26 Nisan 2016 Salı 00:00

Yavuz BAŞAR

Ayak-yorgan hesabı yapan  nerede ise  kalmadı.   sonra da kredi kartı faciaları yaşanmaya başlandı  Ne gariptir ki, muhafazakâr olduğunu iddia edenlerin, gösteriş ve lüks merakı daha da fazladır. Lüks arabalar, pahalı giyecekler, lüks yazlık ve kışlıklar, inanılmaz israf tabloları. Halka örnek olması gereken yöneticiler, tam tersi davranışların içindedirler.

 

Şahsen; bir yöneticinin lüks otellerde tatil yapmasının  özellikle de ödeme yapmadan  başkalarının yatları ile gezmesinin, yanlış olduğu inancındayım. Zira, bugünün Türkiyesi'nde, karşılık beklemeden bu tür ikramları yapanlar, çok nadirdir.

 

Nitekim, anlı-şanlı zenginliklerimizin geçmişine bir bakınız. Türkiye'de nasıl zengin olunmuştur: Kaçakçılık yolu: Akaryakıt, sigara, silah, uyuşturucu, floş, saat, elektronik malzeme, kozmetik malzemesi, Çin malları, hayvan, sun'i tatlandırıcı, çay, tuz, şeker, vs. vs. Velhasıl, kaçak girmeyen mal yoktur. Herbiri, ayrı insanları süper zengin yapmakta ve Devlet buna seyirci kalmaktadır. Özelleştirmeler Kişiye mahsus teşvikler-krediler   İhale yolsuzlukları  Tahsisler  Hazine arazisi yağmaları  Silah ticareti komisyonları. vs. Bu araçlar, her dönemde, iktidar ve yandaşları için,  saçı bitmemiş yetim hakkını hiçe sayarak  zenginleşme aracıdır.

 

Elbette, holdinglerin çoğu da bu yollardan semirmiştir ve semirmeye devam etmektedirler İmar yolsuzlukları; mahalli ve merkezi yönetimlerin katkısı ile gerçekleşmektedir.Sit uygulamaları, imar planı değişiklikleri, bu konuda en fazla kullanılan araçlardır   Rüşvet ,haraç vs.

 

Hem kamu görevlileri, hem de mafyalar için, zenginleşme kaynağıdır. Polisimizin bu kadar azimle ve kararlı tarzda mücadele etmesine rağmen, mafyanın kökü kazınamamaktadır. Rüşvet ise, zaten alenidir. Çok yaygın ve olağan hale gelmiştir.

 

Kimsenin umursadığı da yoktur.  Aksi halde; Ankara'da bu kadar çok lüks mağaza ,otel, villa, lokanta vb. olmasının gerekçeleri incelenirdi. Nasıl olup da, en fazla fert başına tasarrufun olduğu araştırılırdı Elbette, bu tür araştırmalar, öncelikle iktidarlara ve yandaşlarına batabilir  Ödenmeyen banka kredileri, hortumlanan bankalar, vb. Kişiler bellidir.

 

Peki, bunların içinde, hiç hayat düzeni değişen, lüksü azalan olmuş mudur?  Aile ısımlerı vermeyecegım    TMSF neyi becermiştir? Bir çoğunda da , şirketleri iade etmiştir. Ve bunun, Devlete maliyeti bizim gibi sade vatandaşların sırtına binen yükü nedir? Velhasıl, haram kazançla zengin olma yolları, saymakla bitmez Elbette; haram para, tersiz kazanç, kolay harcanır. Magazin sahifeleri ve programları bu kadar dolu olur.

 

Vergi listesinin yanından bile geçmeyenler, hergün kötü bir örnek olarak, görevlerini ifa ederler. Milyon dolarlık villalar, leblebi gibi satılır. En lüks arabalar, inanılmaz pahalı saatler, süper yatlar, en fazla Türkiye'de alıcı bulur. Dolar milyarderi sayısı artar. İşte bunlardan bızde çok var dıyebılırım .