Mide  İlaçları Bunamaya Yol Açıyor
Yazarlar // 13 Mart 2016 Pazar 00:00

Yavuz BAŞAR

Milyonlarca insan tarafından kullanılan ve dünyanın en emniyetli ilaçlarından biri olarak bilinen “mide koruyucu ilaçların” ne kadar tehlikeli olduğu her geçen gün daha iyi anlaşılıyor.

Reflü ilaçları adıyla da bilinen ve kısaca  proton pompası inhibitörler  denilen bu ilaçların çok ciddi yan etkileri olduğu son senelerde ortaya çıktı.

Kemik kırıkları, magnezyum düşüklüğü, B-12 vitamini eksikliği, zatürre, kolit, kalp krizi ve ölüm riskini artırması bunlardan bazıları  En son da bu ilaçların kronik böbrek yetersizliğine yol açabileceği bildirildİ
Mide koruyucular bunamaya da yol açıyor75 yaşın üzerindeki 73.679 kişi üzerinde gerçekleştirilen araştırmada mide koruyucu kullananlarda bunama riskinin en az yüzde 44 oranında yüksek olduğu sonucuna varıldı.
Bu sebep-sonuç ilişkisini ispatlayan bir çalışma olmamakla beraber,  Araştırmanın uzmanları, bu ilişkinin sadece bir “birliktelik” olarak değerlendirilmesi gerektiğini ve daha geniş kapsamlı araştırmalarla bu sonuçların doğrulanması gerektiğini ama bunamanın önlenmesi için bu ilaçlardan uzak durulması gerektiğinin de altını çiziyorlar.
“Bu ilaçların artmış bunama riskine sahip yaşlılarda ne kadar ne kadar yaygın kullanıldığı dikkate alındığında bu ilişkinin önemine” vurgu yapılıyor
Omeprazol (Losec, Emeprol, Omeprazid, Prosek) Esomeprazol (Nexium Lansoprazol (Lansor, Lanzedin, Aprazol, Degastrol, Vogast)
Pantoprazol (Pandev, Pantpas, Panto, Protonex, Pulcet) Rabeprazol (Pariet)


Gelelim neticeye gereksiz kullanılan ilaçlar sıralamasında ilk sıralarda geliyor. Yerinde ve kısa süreli kullanıldığında gerçekten de çok etkili olan bu ilaçların tüm dünyada gereksiz yere alındığına da hiç şüphem yok.

Mide ve yemek borusu ile ilgili şikâyetlerin kilo verme, alkol ve sigara içmeme, baş yüksekte yatma gibi basit hayat tarzı değişiklikleri ile ilaca gerek kalmadan düzeltilebileceğini hatırlatırım.