Kitaplarla Yaşamak
Yazarlar // 24 Nisan 2017 Pazartesi 13:21

Turgay SÖZEN

İlk emri "OKU" olan bir dinin mensupları olarak, bu emri yerine getirebiliyor muyuz?

Getirebildiğimizi düşünmüyorum.

Altmışlı yıllara merdiven dayadığım bugünlerde, geçmişte kaybettiğim zamana üzülüyor, telafi etmek için var gücümle çalışıyorum.

Sağ olsun, bu gayretimi Samsunlu Gazeteci-Yazar Ağabeyim Osman Kara Bey'e borçluyum.

Gençlik yıllarımda okumaya çalışıyordum.

Ancak, zaman içerisinde hayat mücadelesi derken, koptuk gittik.

Emekliliğimin ilerleyen yıllarında, Osman Ağabeyin teşviki ve tavsiyeleri doğrultusunda yoğun bir şekilde okumaya başladım.

Okuduğum her kitapta eksikliğimi, noksanlığımı, yıllarımı nasıl ziyan ettiğimi görüyor, farkı kapatmak için daha çok gayret gösteriyorum. Daha şimdiden hatırı sayılır bir kitaplığım oldu desem, "abartmış” olmam."

Okumak; dünyaya, olaylara ve yaşama bakış açımı da değiştirdi. Artık, olayları ve yaşananları daha geniş bir perspektiften değerlendirebiliyor, daha düzgün kelimelerle ifade edebiliyorum. Daha doğrusu kitaplarla yeniden yaşamaya başladım diyebilirim.

Atalarımız derler ya bin düşün bir konuş; işte bu da okuyarak, öğrenerek, bilerek gerçekleşiyormuş. Yaşanmışlıkların, tecrübelerin insanı çok geliştirdiğini düşünürdüm, -tabi ki katkısı büyüktür- ancak neleri kaçırdığımı, aslında hiçbir şey bilmediğimi de bu süreç içerisinde anladım.

Özellikle gençlere olmak üzere, tüm insanlarımıza nâcizane tavsiyem; "Zamanımız yok" demesinler, zaman kaybetmeksizin, hemen şimdi okumaya başlasınlar.

Türkiye Cumhuriyeti, bu güzel Vatan, Türk Milleti; "okuyan", "düşünen", "bilgili"  gençlerin, insanların omuzlarında yükselecek ve Büyük Önder Atatürk'ün dediği gibi "muasır" milletler seviyesine, hatta üzerine çıkacaktır.

 

****

Çağımızın önemli icatlarından biri olan internet, uzakları yakın ederek, ülkemizdeki, dünyadaki gelişmeleri kolayca takip etmemizi sağlarken, vatansever güzel yürekli insanlarımızın gerçekleştirmeye çalıştığı güzel çalışmaları öğrenmemizi ve ondan istifade etmemizi sağlıyor.

İşte bu güzel insanlardan biri de Türkiye Kamu Vakfı (TÜRKAV) Gaziantep Şubesi üyesi Öğretmen-Yazar Oğuzhan Saygılı...

Oğuzhan Saygılı, 1978 yılında Gaziantep'te doğmuş, ilk ve orta öğrenimini memleketinde tamamladıktan sonra Atatürk Üniversitesi Erzincan Eğitim Fakültesi’ni bitirmiş ve halen Gaziantep'te öğretmen olarak görev yapıyor.

Kendisiyle sosyal medyada başlattığı "Kitap Şuuru"programı vesilesiyle tanıştım.

Gördüğüm kadarıyla Türk Milleti'nin ve Devleti'nin bekâsı ile muasır milletler seviyesine yükselmesi için çalışıyor. Gerçekten soyadı gibi saygılı bir genç olarak gördüm.

Bu program çerçevesinde, Türkiye'nin dört bir yanından insanlarımıza kitap hediye ederek, okumalarını ve kısaca özetlemelerini istiyor. Bu şekilde binlerce gencimize ve insanımıza kitap okuma ve anlama alışkanlığını kazandırıyor. TÜRKAV Gaziantep Şubesi bünyesinde Türkiye çapında gerçekleştirdiği bu etkinliği, Gaziantep'te de bizzat sürdürüyor.

Saygılı'nın çalışmaları bununla da bitmiyor. Aynı zamanda iyi bir kitap tanıtıcısı ve eleştirmeni… Çeşitli gazetelerde yayımlana kitap tanıtımı ve eleştiri makalelerinden derleyerek hazırladığı "KİTAPLARLA SÖYLEŞİ 1" isimli kitabını okudum. Yazılar o kadar güzel hazırlanmış ki bir solukta onlarca kitabı okumuş gibi oldum. Bu kitaplardan birkaçını daha şimdiden kütüphaneme dâhil ettiğimi söyleyebilirim. Kitabın birinci bölümü başarı hikâyelerine ayrılmış. Bu bölümde kimler yok ki… Ünlü tarihçilerimizden tutun da başarı grafiği en yükseklerdeki iş adamlarımıza, büyük mucitlerden, spor insanlarımıza büyük başarı hikâyelerinin anlatıldığı kitapların güzel özetleri ve eleştirileri mevcut.

Batının Gözüyle adlı bölümünde ise, batılıların Türk Milletiyle ilgili yazdığı kitapların özet ve kritikleri var. Osmanlı Çökerken bölümünde de Osmanlı İmparatorluğu gerileme devrine ait olaylara ve anılara ait kitaplar yer alıyor. Son olarak “Dost Acı Söyler” bölümünde Türk Tatar Gazeteci Yazar Fatih Kerimi'nin “İstanbul Mektupları” ve diğer kitaplarına yer verilmiş. Kitaplarla Söyleşi, kitapseverlerin kütüphanelerinde mutlaka bulunmalı. Adından da anlaşılacağı üzere, yaşamı başarı öyküsü olan Oğuzhan Saygılı Öğretmenimin başarılı çalışmalarının özellikle Türk Gençliği tarafından örnek alınmasını diliyor, kendisini tanımaktan duyduğum mutluluğu ifade etmek istiyorum.

Sağlıklı ve mutlulukla kalınız...