İhracatın Yıldızları 15. Kez Ödüllendirilirken
Yazarlar // 16 Mayıs 2016 Pazartesi 00:00

Osman AROLAT

Gazetemiz DÜNYA’nın düzenlediği DHL, Akbank ve Vodafone’un yıllardır desteklediği İhraatın Yıldızları-İhracatı Teşvik ödülleri yarışmasının 15.’sinde ödül alanlar geçen hafta sonu değerlendirildi. Biz bu yarışma için yola çıkarken 2001 yılı ihracatmız 31 milyar dolardı. O günden bu yana ihracatımız  her yıl ortalama yüzde 7 dolayında arışla 2015 yılında yaklaşık 4.5 kat artışla 143.9 milyar dolar seviyesine ulaştı. 
Sürekli olarak seçiciler kurulunda yer aldığım yarışmaya katılan ihracatçı firmaların neleri nerelere ihraç ettiklerini öğrendikçe her seferinde bir şaşkınlık ve sevinç yaşadım. Bu yıl da öyle oldu...
Asit-baz deneyini her yıl yapan 25 yıllık kimya öğretmeni her yıl deney sırasında sonuçları gördüğünde “Şaşıyorum şu kimyaya” dermiş. Bende her yıl önümüze gelen ihracatçıların başardıklarını gördükçe hep benzer duyguya kapılıp, “Şaşıyorum şu ihractçıların azimlerine ve başarılarına” demekten kendimi alamıyorum.
Örneklemem gerekirse geçen yıllarda ödül alanlar arasında Taksas eyaletine soğutmalı tabut ihrac eden firma, Bitlis’te ürettiği elektro gitarı ihraç eden genç, Ankara’da labaratuvar fareleri için koşu bandı üretip ihraç eden firmaları sayabilirim. Bu yıl da kreatif ürün dalında ödül alan, içinden geçen suyu temizleyerek kullanıma sunan boruyu üreten gencin buluşuyla karşılaştık. Özellikle kıt su alanlarında, Afrika’nın birçok ülkesinde büyük iş görecek bu buluş, ihracata başlamıştı. 
İşte, bana “Şaşıyorum şu genç ihracatçılara” dedirten bu...
Ayrıca, İhracatın Yıldızları yarışmasında, katılımcılar her yıl artıyor ve bizim ihracatın her cephesinin fotoğrafını yakından izlememize neden oluyor. 
Bu yarışmanın bir özelliği de “marifetin iltifata tabi” olduğunu göstermesi. Sponsorlarımız, DHL, Akbank ve Vodafone, her dalda ödül alanlara kendi hizmet alanlarından bir yıllık hizmet kullanımları sunuyorlar. Gazetemiz DÜNYA’da bir yıllık abonelik hizmeti takdim ediyor.
Bir yarışmanın 15 yıl aksamadan sürmesi, yarışmanın önemini her yıl artırıyor. Katılıcıların sayıları da her yıl artıyor. Arada şaşırtıcı katılım istekleri de gündeme geliyor. Bu yıl da Güneş Enerjisi alanında faaliyet gösteren, bir Çin devlet firması da yarışmada yer almak için talepte bulundu. Kabul görmedi ama başvuru bizleri tebessüm ettirdi.
Gelenekselleşen İhracatın Yıldızları yarışmasına gelecek yıl daha yoğun katılım olacağına ve bana “Şaşıyorum şu ihracatçılara” dedirtecek örneklerle karşılaşacağıma inancım tam olanak, bu yılın bütün katılımcılarına teşekkür ediyorum, ödül alan bütün firmaları kutluyorum..