'Yaya güvenliğinin nöbetçisiyiz'
GÜNCEL // 2 Ekim 2019 Çarşamba 16:16

Samsun’da tüm Türkiye ile eş zamanlı olarak ‘Yaya Güvenliğinin Nöbetçisiyiz’ etkinliği düzenlendi

'Yaya güvenliğinin nöbetçisiyiz'

DSİ 7.Bölge Müdürlüğünün önünde düzenlenen etkinlikte bir konuşma yapan Samsun Vali Vekili Hasan Öztürk, trafikte yaya önceliği bilincinin oluşturulması için İçişleri Bakanlığımız tarafından ‘Öncelik Hayatın Öncelik Yayanın’ sloganıyla 2019 yılının ‘Yaya Öncelikli Trafik Yılı’ ilan edildiğini hatırlatarak, “Biliyorsunuz 6 Şubat 2019 tarihinde de Cumhuriyet Meydanında Valimiz Sayın Osman Kaymak’ın da katıldığı bir etkinlikle bunun startını vermiştik. Bugün yine Yaya Öncelikli Trafik farkındalığını artırmak üzere buradayız. Tüm Türkiye'de olduğu gibi il genelinde de yaklaşık 221 noktada 1.432 kolluk personeliyle ‘Yaya Geçidi Nöbeti’ni başlatmış bulunmaktayız. Bugün 13.00-15.00 saatleri arasında vatandaşlarımız, sivil toplum kuruluşlarımız, öğrencilerimiz ve kolluk güçlerimiz ‘Yaya Öncelikli Trafik’ denetimi yapacaklar ve bu konunun takipçisi olduğumuzu bir kez daha gösterecekler.” dedi.

Yaya Öncelikli Trafik uygulaması sırasında dikkatsizlik nedeniyle müessif kazalar yaşandığını bu nedenle de hem yayaların hem de sürücülerin bu konuya hassasiyetle yaklaşması gerektiğini dile getiren Vali Vekili Hasan Öztürk, “İlimizde Yaya Öncelikli Trafik Geçişi sağlanan yerler belirlendi ve Büyükşehir Belediyesi tarafından işaretlendi. Şu anda bulunduğumuz nokta da bunlardan birisi. Burada biz hem yayaları hem de sürücülerimizi uyarmak istiyoruz. Bizim için sürücülerin de yayaların da hayatı önemlidir. İnşallah bu farkındalık yayılarak devam eder. Biz Valilik olarak Emniyet ve Jandarmamızla birlikte bunun takipçisi olacağız, fahri müfettişlerimiz bizlere yardımcı olacak. Özellikle basın mensubu arkadaşlarımızdan da bu konuya duyarlılık göstererek bizlere yardımcı olmalarını istiyoruz.” şeklinde konuştu

Etkinliğe ayrıca, Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Atakum Kaymakamı Namık Kemal Nazlı, İl Emniyet Müdürü Ömer Urhal, İl Jandarma Komutanı J. Alb. İbrahim Güven, kamu kurum ve kuruluşlarının müdürleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile öğrenciler katıldı.

'Yaya güvenliğinin nöbetçisiyiz'
'Yaya güvenliğinin nöbetçisiyiz'