Yakakent'ten kaçan 63 kişi dönmedi
GÜNCEL // 20 Kasım 2021 Cumartesi 19:04

2020 Mart ve Aralık ayları arasında Belediye görevlisi pasaportuyla yurtdışına çıkan 70 kişiden 63'ü Türkiye'ye geri dönmedi. Liste sır gibi saklanırken İçişleri Bakanı soruşturma izni verdi

Yakakent'ten kaçan 63 kişi dönmedi
Samsun'un 8 bin nüfusa sahip ilçesi Yakakent'te belediyenin 'gri hizmet pasaportu' çıkartarak, yurt dışına gönderdiği ve 63 kişinin ülkeye geri dönmediği 'Göçmen Kaçakçılığı' soruşturması, ulusal ve yerel medyanın manşetlerinde geniş yer bulurken, çeşitli iddialar da gündemdeki yerini aldı.

63 KİŞİ KİM ?
Özellikle bu tür organizasyonların yurtdışı bağlantılı bir örgüt tarafından düzenlediğini öne sürülürken, Yakakent Belediyesi'nde gri hizmet pasaportu alan şahısların yurt dışına farklı havalimanlarını kullanarak çıkması dikkat çekiyor. Bu şahısların Yakakentli olup olmadığı konusunda net bir bilgi verilmezken, özellikle nüfusu nedeniyle herkesin birbirini yakından tanıdığı ilçede yurt dışına giden ve geri dönmeyen 63 kişi içinden 'kayıp ihbarı' bulunmaması ise merak edilmeye başlandı.


PANDEMİDE GİTTİLER
2020 yılı Mart ve Aralık ayları arasında yaşanan ve özellikle pandemi döneminde yurt dışına çıkmaları için gri hizmet pasaportu almalarına imkan tanınan 70 kişiden 63'ünün yurda geri dönmemesi ile ilgili İçişleri Bakanlığı, Yakakent Belediye Başkanı Hüseyin Kıyma ile Başkan Yardımcısı Hüseyin Yiğit hakkında 'gerekli hassasiyeti göstermedikleri ve göçmen kaçakçılığına sebebiyet verdiği' ifade edilerek, soruşturma izni verdi. Hizmet pasaportu verilen ve yurt dışına çıkıp geri gelmeyen kişilerin yurttan çıkış yerleri, neden çıktıkları inceleme raporunda tek tek yer aldı. CHP Parti Meclis Üyesi ve Samsun Milletvekili Neslihan Hancıoğlu, 'şeffaf soruşturma' çağrısı yaptı.