'Tarim arazisine kurulacak santral geleceğe ihanet'
GÜNCEL // 1 Ekim 2019 Salı 11:34

Samsun Milletvekili Erhan Usta, Çarşamba’da kurulması planlanan biyokütle santralini ‘geleceğe ihanet’ olarak nitelendirdi.

'Tarim arazisine kurulacak santral geleceğe ihanet'

Samsun Milletvekili Erhan USTA, Çarşamba’da kurulması planlanan biyokütle santralini ‘geleceğe ihanet’ olarak nitelendirdi. Sosyal medya hesaplarından konuyla ilgili değerlendirme yapan Usta, şunlara değindi:


"Enerji açığımız var, doğrudur. Ama bu açığı kapatmak için doğru yatırım, doğru yere ve düzgün bir planlama ile yapılmalıdır. Yurtdışından getirilecek çöplerin Çarşamba ovasında tarım arazilerine ve bölge halkına zarar verecek şekilde yakılmasına tabii ki müsaade edilemez!


BİYOKÜTLE, DÜŞÜK ENERJİ VERİMLİLİĞİ VE DAHA FAZLA KİRLİLİK DEMEK


Biyokütle,düşük enerji verimliliğine sahiptir. Belirli bir miktar enerji üretmek için daha fazla yakıt yakılması gerekir ki, daha fazla kirlilik anlamına gelir. Biyokütle santrallerinin, yoğun biyokütle potansiyeli olan yerlerde, sağlığı tehdit etmeyecek konumda yapılması makuldur.


ATIK İTHAL EDİLECEK


Çarşamba'daki hatta Samsun bölgesindeki biyokütle potansiyelinin yeterli olmayacağı ve atık ithal edileceği aşikardır. Tarım arazilerinin üzerine, hem de insan sağlığını tehdit edecek şekilde, hem de başkalarının atıklarının yakılacağı bir santral kurmak, geleceğe ihanettir!


ÇARŞAMBA BUNA MÜSAADE ETMEZ


Toplumu bu kadar ilgilendiren bir yatırım, yöre halkının rızası olmadan hayata geçirilemez. Çarşamba'nın, Samsun'un geleceği, oldu bittiye getirilemez! Çarşamba, buna müsaade etmez!"