Selzedelerin prim borçları ertelendi
GÜNCEL // 18 Eylül 2019 Çarşamba 10:14

Samsun'un Terme ve Salıpazarı ilçelerinde meydana gelen selden dolayı tarım arazileri zarar gören çiftçiler ve işverenlerin 2019 yılı sigorta primi borçları 1 yıl süreyle erteledi.

Selzedelerin prim borçları ertelendi

Samsun'un Salıpazarı ve Terme ilçelerinde 23 Temmuz 2019 tarihinde yaşanan ve 2 kişinin 
hayatını kaybetmesine, ev ve işyerleri ile ekili tarım alanların zarar görmesine, heyelan nedeniyle köprülerin, yolların yıkılmasına, alt ve üst yapıların adeta harabe haline gelmesine neden olan sel felaketi sonrasında yaralar sarılmaya başlandı.


AFET BÖLGESİ İLAN EDİLMİŞTİ


İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı'nca  "Genel Hayata Etkililik" kararı alınarak "Afet Bölgesi" ilan edilen Salıpazarı ve Terme ilçelerinde bu kapsamda ilk adım atılarak  mağduriyetlerin asgariye indirilmesi için  çiftçi ve işverenlerin  2019 yılı sigorta primi borçlarının 1 yıl süreyle ertelenmesine kararı alındı.


BAŞVURU YAPILACAK


Samsun Valiliği tarafından Terme ve Salıpazarı ilçe Kaymakamlıkları ile Belediye Başkanlıklarına gönderilen Sosyal Güvenlik Kurumu'nun (SGK) prim borçlarını erteleme kararı yazısında, sigortalı çalıştıran özel sektör işverenleri, sigortalılar ve primlerini kendileri ödeyen sigortalıların, sel felaketinden etkilendiklerini belgelemeleri kaydıyla 23 Kasım 2019 tarihi sonuna kadar talepte bulunmaları istendi. Talepleri yerinde görülenlerin ise  prim borçlarının kurum tarafından 1 yıl süreyle erteleneceği belirtildi.


hedefhalk.com / N. Alper Cabbar